Spotkanie poszukiwaczy skarbów, miłośników historii oraz badaczy tajemnic - już za niespełna dwa tygodnie w Książu! Czwarta edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic poświęcona będzie głównie złotemu pociągowi i tematom związanym z eksploracją oraz wyjątkowym epizodom z życia dolnośląskich zamków i pałaców.

Sprawdź, jakie atrakcje czekają na uczestników  Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic:


13.08.2016

Wokół Złotego Pociągu

10.00 - Michał Banaś - "Od złotego pociągu do żelaznego nieba"

Michał Banaś, geolog. To on pierwszy wykazał, że w obrębie słynnego 65. km, czyli w miejscu, gdzie miał się znajdować Złoty Pociąg, występują anomalie termiczne. Podczas festiwalu wykaże, że prace odkrywców czy eksploratorów nie muszą być w opozycji do profesjonalnych naukowców.

Cytat

Na Dolnym Śląsku istnieją obszary, gdzie występuje coś wielokrotnie cenniejszego niż nazistowskie złoto (niektóre dobrze znane, niektóre potencjalne)

Czekamy na ujawnienie tajemnicy.

11.00 - Piotr Lewandowski - "Dwaj panowie "X", kpt. Wojska Polskiego Włodzimierz Furyk i por. Urzędu Bezpieczeństwa Jan Radek - czy są znalazcami dokumentacji Gór Sowich?"

Czy jesteśmy już blisko rozwiązania jednej z największych tajemnic podziemnych obiektów wznoszonych w czasie II wojny światowej w Górach Sowich? Do dzisiaj nie wiemy, co stało się z dokumentacją tego wielkiego przedsięwzięcia budowlanego? Gdzie są plany Riese, kto je może dziś mieć, czy w ogóle przetrwały? Piotr Lewandowski poszedł tropem dwóch ludzi związanych z Górami Sowimi.

12.00 - Grzegorz Borenstein - "Wyrastałem w cieniu Riese - historia pasji i odkrywania największych sekretów Gór Sowich"

Wieloletni eksplorator, przewodnik i badacz przedstawia żywą historię Gór Sowich przez pryzmat zeznań i opowiadań świadków. Będzie sporo poszukiwawczych i opowieści oraz relacje ostatnich badań w kompleksie Sobonia. Wyniki badań wydają się bardzo obiecujące, ale o tym, czy szykuje się kolejna sensacja - dowiemy się podczas wykładu.

13.00 - Czy Złoty Pociąg istnieje? - dyskusja z zaproszonymi gośćmi.

Tajemne życie pałacu

15.00 - Joanna Drosik, Marian Muławski "Rycerze, Lordowie, Masoni. Tajemnice szlacheckiego koła fortuny"

Jak zostać szlachcicem? To dość skomplikowane. wykładowcy zaprezentują życiorysy i złożone losy bohaterów, wielkie fortuny i bankructwa, zagadkowe fakty a także wyjaśnią, co dawne nadania szlacheckie mają wspólnego ze słynnym "Ojcem chrzestnym". Nie obędzie się też bez tajemnic. Niejaki Martin Missir otrzymał przywilej herbowy Heroldii Anglii ale nie odnaleziono dowodów jakiegokolwiek jego pobytu na terenie Wielkiej Brytanii. Operował ogromnymi środkami finansowymi, których pochodzenie do dzisiaj pozostaje owiane tajemnicą. 

16.00 - Joanna Lamparska "Gdzie są skarby z tamtych lat, czyli losy dolnośląskich pałaców z pierwszej ręki".

Takiego spotkania jeszcze nie było! Joanna Lamparska zaprosiła trzy bardzo niezwykłe kobiety. Jedna, urodziła się w pałacu i w 1945 roku miała szansę obejrzeć, wywożoną potajemnie z Polski  "Damę z łasiczką" Leonarda da Vinci. Druga urodziła się koło pałacu i służyła w nim, jako dziewczynka. Pod koniec wojny hrabina kazała jej strzec piwnicy z największym rodzinnym skarbem. Trzecia, autochtonka, w 1945 roku zamieszkała w ogromnej, poniemieckiej już rezydencji i niemalże samotnie spędziła w niej powojenne lata. To niepowtarzalna okazja poznania życia i sekretów dolnośląskich rezydencji oraz szansa na zapytanie, jak to z tymi skarbami bywało.

17.00 - Magdalena Woch "Zamek Książ odkryty na nowo".

Magdalena Woch, która o Zamku Książ wie wszystko, uchyli rąbka tajemnicy odnalezienia potężnego zbioru, nieznanych dotąd, fotografii zamku. Ich autorem był przedwojenny zamkowy... kucharz.

17.15 Bogdan Rosicki - "Podziemia Zamku Książ"

Wieloletni badacz i przewodnik opowiada o tym, co działo się z podziemiami Książa po 8 maja 1945 roku.  Kto był w nich pierwszy po wojnie, kto likwidował plac budowy po Organizacji Todt, kto w końcu - jako pierwszy - postanowił zaadaptować mroczne tunele. Mamy nadzieję, że nasz prelegent uchyli rąbka tajemnicy związanego z częścią, wciąż nieznanych pomieszczeń pod zamkiem.

18.00 - Sławomir Osiecki - "Krwawe Walentynki, czyli zbrodnia jakiej Dolny Śląsk nie widział"

Sławomir Osiecki, właściciel Zamku Książęcego we Wleniu opowie o jednej z jego największych tajemnic - zbrodni, która w 1921 roku wstrząsnęła Dolnym Śląskiem. 14 lutego w zamku została zamordowana Dorothea, szesnastoletnia właścicielka majątku, dziedziczka fortuny i sierota. Do zdarzenia doszło w tajemniczych okolicznościach, a fakty związane z całą sprawą miały wyjątkowo obrzydliwy charakter. Jak doszło do tej tragedii? Kim naprawdę był Peter Grupen, ojczym kuzynki Dorothei, hipnotyzer i chory wenerycznie zboczeniec? Tylko dla słuchaczy o mocnych nerwach.


14.08.2016

Poszukiwacze i poszukiwania

10.00 - Igor Murawski - "Poszukiwania skarbów i "detektoryzm" w Europie. Prawo i rzeczywistość."

Twórca i prezes największej organizacji zrzeszającej polskich poszukiwaczy poza granicami kraju - "Klub PHEC Thesaurus" od lat prowadzi projekty poszukiwawcze w Wielkiej Brytanii. Ma na koncie  poszukiwania zaginionego pola bitwy Rzymian z Celtami, ładunku złota na zatopionym wraku w Walii oraz śladów po polskich żołnierzach stacjonujących na Wyspach w czasie II wojny światowej. W kwietniu 2016 był współzałożycielem i został wybrany na pierwszego przewodniczącego Europejskiej Rady na Rzecz Detektoryzmu - ECMD. Przybliży nam eksploracyjny świat poza granicami Polski.

11.00 - Krzysztof Szwagrzyk - "Przywracanie pamięci - tropem mogił Żołnierzy Wyklętych".

W nocy z 25 na 26 września 1946 funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa zwabili podstępem ok. 140 żołnierzy oddziału Narodowych Sił Zbrojnych dowodzonego przez "Bartka" - Henryka Antoniego Flame ze Śląska Cieszyńskiego. Rozbrojono ich i zamknięto w stodole, którą obrzucono w nocy granatami, podpalono i wysadzono w powietrze. O trudnej pracy nad rozwikłaniem tej tragicznej historii a także o innych, prowadzonych w ostatnim czasie, pracach Instytutu Pamięci Narodowej opowie pełnomocnik Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

12.00 - Krzysztof Krzyżanowski - " Tajemnica Szczeliny Jeleniogórskiej"

Na początku lat dziewięćdziesiątych eksploratorów obiegła elektryzująca wiadomość: gdzieś w Sudetach, pod koniec II wojny światowej, Niemcy ukryli ogromny skarb: złoto, obrazy, kosztowności oraz jajka Fabergé - cud techniki jubilerskiej z carskiej Rosji wart miliony dolarów. W czasach nam współczesnych natrafiono ktoś trafił na ten schowek i nadał mu nazwę "Szczelina Jeleniogórska". Rozpoczęła się, nie mająca precedensu, rozgrywka między znalazcami, pośrednikami, polskim rządem oraz służbami specjalnymi, ciąg nieprawdopodobnych wydarzeń, które stały się później lokalną legendą. Nasz wykładowca rozprawił się z tą sprawą i ...

13.00 - Jerzy Janczukowicz - "Tajemnice Wilhelma Gustloffa"

Człowiek - legenda, był pierwszym polskim płetwonurkiem, który dotarł do wraku Wilhelma Gustloffa. Odkrywa zatopione samoloty, podwodne skarby nie mają dla niego tajemnic. Trudno powiedzieć, czy Jerzemu Janczukowiczowi starczy na to jednej godziny. Tegorocznemu festiwalowi towarzyszy również wystawa dotycząca eksploracji słynnego liniowca s/s "Wilhelm Gustloff, który po storpedowaniu przez radziecki okręt podwodny w ostatnich tygodniach wojny, spoczął na zawsze na morskim dnie Bałtyku.

Skarbowe Polaków Rozmowy

15.00 - Tomasz Bonek "Set Maat, czyli tajemnice i skarby Egiptu, Jordanii oraz Izraela.

Egiptolodzy twierdzą, że odkryli zaledwie 30 proc. skarbów i zabytków, które leżą pod piaskami pustyni po obu stronach Nilu. Skoro w samym grobowcu Tutenchamona znaleziono ponad 3 tys. przedmiotów, to aż trudno sobie wyobrazić, ile jeszcze czeka na odkrywców. O tajemniczych korytarzach pod świątyniami i piramidami, żarówkach faraonów, łodzi podwodnej sprzed 3 tys. lat, a także o świętym Graalu i miejscu, w którym ma się rozpocząć sąd ostateczny opowie Tomasz Bonek, dziennikarz i podróżnik. Po spotkaniu czas na autografy na najnowszej książce naszego gościa.

16.00 - Agnieszka i Andrzej Dobkiewicz - "Świdnica w okresie przełomu. Prezydent odnaleziony po 70 latach."

Agnieszka i Andrzej Dobkiewicz opowiedzą o tym, jak przy okazji pracy nad książką o 1945 roku i realizacją Ministerialnego Projektu o Świdnickim Teatrze, który powstał w 1945 roku, zaraz po wyzwoleniu, trafili na ślady zapomnianego wiceprezydenta Świdnicy - Władysława Sokalskiego. Nie zachowały się żadne dokumenty na jego temat. Okazało się, że pan Sokalski żyje w Szczecinie i ma 93 lata. Ze Świdnicy wyjechał, bo musiał. Został tutaj aresztowany i sądzony za udział w tzw. powstaniu czortkowskim. Po tym fakcie opuścił miasto i nigdy już do niego nie wrócił. Udało się z nim nawiązać znajomość i zebrać informacje, które rzucają całkiem nowe światło na historię Świdnicy w 1945 roku. Szykuje się wiele sensacyjnych informacji.

17.00 - Spotkanie z polskimi Templariuszami.

17.15 - Krzysztof Kaszub - "O templariuszach i tajemnicach strzegomskich podziemi"

Krzysztof Kaszub, radny miasta Strzegomia, który od wielu lat bada tajemnice swojego miasta opowie o templariuszach i tajemnicach strzegomskich podziemi. Uchyli również rąbka tajemnicy odnalezionych ostatnio dokumentów.

18.00 - Janusz Witek, Szymon Wasylów "Mury mówią".

Spotkanie z eksploratorami i autorami filmu "Mury Mówią". Dokument ten przybliża historię tajemniczego miejsca leżącego na wzgórzu w Sieniawce, które pamięta zarówno przedwojenne koszary wojskowe, fabrykę silników odrzutowych, podobóz Gross Rosen jak i tajemnicze podziemia, które czynią to miejsce wyjątkowo ciekawym. Czy w Sieniawce faktycznie znajdują się podziemia? Ilu ludzi straciło życie w obozie Kleinschönau? Po spotkaniu projekcja filmu.

 

* Organizator zastrzega sobie prawo do zmian programu Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic.