W wieku 98 lat zmarł aktor i reżyser Józef Para, znany m.in. z ról w filmach "Vabank" Juliusza Machulskiego i "Trędowata" Jerzego Hoffmana. O śmierci artysty poinformował Związek Artystów Scen Polskich na swoim profilu na Facebooku.

Urodzony w 1922 r. w Wojakowej Józef Para był absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej, reżyserem, aktorem teatrów: Słowackiego, Starego i Rapsodycznego w Krakowie, dyrektorem teatrów: Polskiego w Bielsku-Białej, Współczesnego we Wrocławiu, Śląskiego w Katowicach, a także pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi, autorem wspomnień "Salon i kulisy".

"Choć zagrał dziesiątki ról teatralnych, telewizyjnych, czy filmowych, m.in. w Agencie nr 1, Człowieku na torze, Trędowatej, Królowej Bonie, Do krwi ostatniej, Polonia Restituta, Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy, czy w Alchemiku Sendiviusie, szerokiej publiczności zapadł w pamięć rolą Komisarza Przygody w obrazie Juliusza Machulskiego Vabank i Vabank II" - czytamy na stronie ZASP.

Aktor i reżyser

W teatralnych inscenizacjach, Józef Para był także reżyserem. Zagrał Zbigniewa w "Mazepie" i tytułowego Horsztyńskiego Słowackiego, Helmera i Dr. Rancka w "Domu lalki" Ibsena, Bohatera w "Kartotece" Różewicza, Króla w "Hamlecie" Szekspira, Łatkę w "Dożywociu" Fredry, Pierczichina w "Mieszczanach" Gorkiego, AA w "Emigrantach" Mrożka, Konrada w "Wyzwoleniu" Wyspiańskiego, czy Tipoffa w "Lekarzu bezdomnym" Słonimskiego".

Był laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in.: Nagrody Państwowej za kreacje aktorskie, Ministra Kultury i Sztuki za całokształt pracy artystycznej, Srebrnej i Złotej Maski Województwa Katowickiego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, a z okazji 60-lecia pracy aktorskiej, 40-lecia reżyserskiej i 25-lecia pedagogicznej - Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Józef Para zmarł w poniedziałek 9 listopada.