Jeden z najwybitniejszych niemieckich scenarzystów i reżyserów - Werner Herzog - obchodzi dziś urodziny. Twórca takich filmów jak "Nosferatu wampir", "Zagadka Kaspara Hausera" i "Fitzcarraldo" - kończy 70 lat.

Herzog nazwał siebie kiedyś "poetą kina, który wielką wagę przywiązuje do roli wyobraźni". Pytany, ile z niego samego, jako autora filmów, jest w tych filmach obecne, odparł: Nie robię filmów o sobie samym. Oczywiście, jest echo mojej osobowości w filmach, które realizuję. Jednak unikam autorefleksji w filmie.

W życiu, jak powiedział, unika "nawet spojrzeń w lustro". Nie lubię tego. Jak kot. Gdy kota postawi się przed lustrem, on natychmiast odwróci głowę i odejdzie. Kot nie lubi zaglądać w swoje własne oczy - podkreślał.

Dodał, że nie jest zwolennikiem twórczości reżyserów, którzy w swych filmach "krążą wciąż w zasadzie wokół własnej osoby, czy też malarzy, którzy przez całe życie tworzą autoportrety". Ja nie badam poprzez filmy siebie samego. Nie sprawdzam, w którym miejscu znajdują się moje limity, ograniczenia - mówił.

W 2010 roku Herzog gościł w Polsce. To nie jest moja pierwsza wizyta w Warszawie. Byłem tu już, by spotkać się z Ryszardem Kapuścińskim. Planowaliśmy wspólną pracę nad filmem, produkcją science-fiction kręconą w Afryce. Niestety, szybko okazało się, że realizacja takiego projektu, w Afryce byłaby zbyt niebezpieczna - opowiadał artysta, który w 2010 r. był gościem festiwalu filmowego Planete Doc.

Bogaty dorobek poety światowego kina

Przyszły mistrz kina urodził się 5 września 1942 r. w Monachium, jako Werner H. Stipetić, syn dwójki biologów. Rodzina jego matki pochodzi z Chorwacji.

Herzog na swoim koncie ma m.in. film "Aguirre, gniew boży". Ta opowieść o XVI-wiecznym hiszpańskim konkwistadorze (w tej roli Kinski), poszukującym legendarnego Eldorado w peruwiańskiej dżungli, była nominowana do francuskiego Cezara.

Jednym z najgłośniejszych filmów niemieckiego reżysera jest "Zagadka Kaspara Hausera". Obraz ten uhonorowano Nagrodą Jury i nagrodą krytyków FIPRESCI na festiwalu w Cannes. Bohaterem filmu jest młody mężczyzna, który przez wiele lat był trzymany w całkowitej izolacji od świata, a następnie trafił pod opiekę naukowców - pragnących wprowadzić go w strukturę społeczeństwa, w świat "ludzi normalnych i racjonalnych".

W Cannes przyznano też Herzogowi nagrodę za reżyserię filmu "Fitzcarraldo", o Europejczyku owładniętym obsesyjną myślą o stworzeniu opery w amazońskiej dżungli. Z kolei horror Herzoga - "Nosferatu wampir" - z Kinskim i Isabelle Adjani w obsadzie - był nominowany do Złotego Niedźwiedzia w Berlinie.

Wysoko oceniane są również filmy dokumentalne Herzoga. Dokument "Mały Dieter chciałby latać" (1997) zdobył Specjalną Nagrodę Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie. Za "Człowieka niedźwiedzia" (2005) nagrodę przyznała Amerykańska Gildia Reżyserów Filmowych. "Spotkania na krańcach świata" (2007) były z kolei nominowane do Oscara.

Najnowszy filmowy projekt Wernera Herzoga to fabularny obraz "Królowa pustyni", w którym zagrają Robert Pattinson i Naomi Watts. Zdjęcia mają rozpocząć się w tym roku. Premierę zapowiedziano wstępnie na 2013 roku.