Tom "Fuga (1955-2010)", który właśnie trafia do księgarń, to pierwsze tak pełne i obszerne wydanie wierszy Urszuli Kozioł, tegorocznej laureatki nagrody Silesius za całokształt twórczości. W czerwcu poetka skończyła 80 lat.

"Fuga (1955-2010)" zbiera wiersze z wszystkich tomów poetyckich Urszuli Kozioł - od skromnego arkusza poetyckiego "Gumowe klocki", którym w 1957 roku debiutowała, po ostatni tom "Horrendum" (2010). W "Fudze" znalazły się również przekłady z Eugenio Montalego, a także libretto do opery Scarlattiego "Tetyda na Skyros". Planowano, że w "Fudze" znajdzie się też zupełnie nowy cykl wierszy - "Treny dla Feliksa". Pani Urszula zdecydowała o wycofaniu ich, ponieważ jeszcze nad nimi pracuje, dochodzą nowe części - poinformowała Anna Krzywania z wydawnictwa Biuro Literackie, które publikuje książkę.

Urszula Kozioł urodziła się w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem. Od ponad pół wieku mieszka we Wrocławiu. Jest autorką takich tomików wierszy jak "Lista obecności" (1967), "W rytmie słońca" (1968), "Żalnik" (1989), żywą legendą miesięcznika literackiego "Odra", z którym związana jest nieprzerwanie od początku lat 70. ubiegłego wieku. W maju 2011 roku poetka została wyróżniona Wrocławską Nagrodą Poetycką Silesius za całokształt twórczości. Wcześniej książki Urszuli Kozioł były dwukrotnie nominowane do Nagrody Literackiej Nike - "Supliki" w 2006 roku, "Przelotem" w 2008 roku.

"Między teraz i wtedy, między kiedyś i dziś"

Tytuł właśnie wydanego wyboru "Fuga" odwołuje się zarówno do nazwy utworu muzycznego, jak i spoiny łączącej materiały budowlane. Książka ta ukaże przemiany tej poezji. (...). Bywał w wierszach tej poetki rytm, radosny, taneczny; wnet jednak kontrastowany spowolnieniem czy zakłóceniem. Czasem rytm wyraża melancholię, lecz częściej niepokój. Rzeczywistość jest płynna - pisze o "Fudze" Jacek Łukasiewicz w szkicu "Bycie sobą jeszcze inaczej". Sama poetka w szkicu "To słowo" podkreśla: Słowo wiersza jest formą obecności, zniesieniem dystansu między dalą a pobliżem, między teraz i wtedy, między kiedyś i dziś.

W przekrojowym tomie znajdą się wiersze z różnych etapów twórczości Urszuli Kozioł, w tym te z najnowszej, wydanej w 2010 roku książki "Horrendum". Dzięki temu łatwo będzie prześledzić drogę, jaką przebyła poetka. Od początku prowadzi Kozioł grę z tradycją, przemyślną strategię nawiązań i odrzuceń. Nawiązuje do gatunków klasycznych, do Janickiego i Kochanowskiego, do wzorców romantycznych i ludowych, do pieśni słyszanych w dzieciństwie. Te nawiązania pozwalają wyrazić zachwyt istnieniem, ale i poczucie bezsensu, tymczasowości - pisze Łukasiewicz.

22 września Urszula Kozioł będzie gościem pierwszego z zaplanowanych na ten sezon spotkań w ramach cyklu "Port Literacki po godzinach". W kwietniu przyszłego roku Urszula Kozioł będzie jednym z gości siedemnastej edycji Portu Literackiego Wrocław. Podczas festiwalu weźmie udział w specjalnym wieczorze z udziałem dwóch innych wrocławskich poetów - Jacka Łukasiewicza i Janusza Stycznia.