Jeden z najbardziej znanych obrazów francuskiego malarza - "Grający w karty", został nabyty na aukcji przez królewską rodzinę z Kataru za najwyższą jak do tej pory sumę.

"Grający w karty" - to jeden z serii pięciu prac przedstawiających francuskich chłopów. Obraz już od dawna był na liście najbardziej pożądanych obrazów świata, ale jego były właściciel (grecki potentat George Embiricos) nie chciał się z nim rozstać. Grek zmienił zdanie krótko przed śmiercią i w kwietniu dzieło zostało sprzedane. Cena została jednak ujawniona dopiero teraz przez magazyn "Vanity Fair".

Rodzina królewska z Kataru od wielu lat gromadzi ogromną kolekcję dzieł sztuki. Obecnie jest uważana za największego na świecie kupca sztuki współczesnej. Obraz Cezanna znajdzie się w Muzeum Narodowym Kataru, obok dzieł Andy'ego Warhola, Marka Rothko oraz Damiena Hirst - które również od niedawna wchodzą w skład kolekcji.

Katarska rodzina królewska nie komentuje aukcji, ale według Vanity Fair, ich oferta przebiła propozycje dwóch największych na świecie dealerów sztuki: Larrego Gagosiana i Williama Acquavella.

Poprzedni rekord - 140 milionów dolarów został ustanowiony w 2006, kiedy na aukcji sprzedano obraz Jacksona Pollocka.

Daily Mail