​Spotkania z ludźmi teatru w sieci, Tydzień Kina Niemieckiego online i wirtualna premiera według Różewicza. To w najbliższym tygodniu czeka na miłośników sztuki. Teatry, kina, muzea i sale koncertowe będą zamknięte przynajmniej do 31 stycznia.

"Żywe kultury teatru"

To nowy projekt Instytutu Grotowskiego z Wrocławia.  W centrum zainteresowanie znajdą się odmienne gatunkowo, tematycznie czy estetycznie zjawiska teatralne i różne filozofie uprawiania sztuki teatru. Ich wspólnym mianownikiem, jak zapowiadają organizatorzy, będą przejawiająca się na wielu poziomach kategoria "żywości", czyli wyrazistości, intensywności, jaskrawości, a także niepodważalna rola kulturotwórcza. Jako pierwsze w cyklu "Żywe kultury teatru" odbędzie się spotkanie z reżyserem i od 1994 roku dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej Jackiem Głombem. Spotkanie "Made in Legnica" będzie dotyczyło genezy i kształtowania się wyjątkowości "drużyny Modrzejewskiej", a także strategii artystycznych teatru w bieżącym sezonie. Poprowadzi je dyrektor Instytutu Grotowskiego Jarosław Fret. Transmisja na żywo na Facebooku placówki w poniedziałek 18 stycznia o 18:00.

Tydzień Filmu Niemieckiego online

Przez pandemię największy ogólnopolski przegląd kina niemieckiego odbędzie się online na platformie mojeekino.pl i potrwa od 22 do 29 stycznia. Jak zapewniają organizatorzy, w wybranych filmach poruszane są zarówno ważne problemy społeczne, tematy trudnej dalszej i bliższej niemieckiej historii, jak i osobiste doświadczenia twórców wywodzących się z różnych kultur i odmiennych systemów społecznych. W programie są m.in. pokazy dwóch filmów z konkursu tegorocznego Berlinale. "Undine" Christiana Petzolda z nagrodzoną Srebrnym Niedźwiedziem oraz Europejską Nagrodą Filmową w kategorii "najlepsza aktorka", Paulą Beer oraz głośny "Berlin Alexanderplatz", czyli współczesna ekranizacja powieści Alfreda Döblina, zrealizowana przez Burhana Qurbaniego, reżysera o afgańskich korzeniach.

W programie przeglądu znalazł się również film dokumentalny - będzie to obraz Bettiny Böhler poświęcony zmarłemu 10 lat temu wybitnemu niemieckiemu artyście i reżyserowi Christophowi Schlingensiefowi.

Premiera według Różewicza

Ten spektakl powstał w 2018 roku jako koprodukcja z Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach festiwalu NOWE EPIFANIE. Jego premiera online odbędzie się 23 stycznia na platformie VOD warszawskiego Teatru Studio.

Reżyserem "Kartoteki rozrzuconej" na podstawie tekstu Tadeusza Różewicza jest Radosław Rychcik. Autor spektaklu łączy treści oryginału ze współczesnymi tematami, które dopełnia muzyka Michała i Piotra Lisów. W obsadzie sa Dominika Biernat, Tomasz Nosinski, Monika Obara, Dominika Ostałowska, Bartosz Porczyk, Natalia Rybicka oraz Mateusz Smoliński.

Opracowanie: