Niemiecka telewizja publiczna ZDF wyemituje w niedzielę film dokumentalny o II wojnie światowej, w którym szczególnie podkreślona będzie rola Armii Krajowej i jej walki z faszystowskimi okupantami. Taka decyzja jest reakcją na dyskusje i kontrowersje wokół serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”.

Autorami dokumentu, którego emisję zapowiedziała telewizja ZDF są polski filmowiec Andrzej Klamt oraz dziennikarz ZDF Alexander Berkel. Film zostanie wyemitowany w niedzielę o godz. 23.20. Kanał ZDFinfo pokaże go dodatkowo w poniedziałek 24 czerwca o 20.15.

"Wojna Hitlera uderzyła, i to z największym impetem, najpierw w Polskę. Żaden inny naród nie złożył podczas w II wojny światowej - w stosunku do liczby ludności - tak wielkiej daniny krwi. Od samego początku w podziemiu powstawał opór przeciwko okupantom. Dramat nierównej walki w okupowanej przez Niemców Polsce autorzy opisują w oparciu o najnowsze różnorodne wyniki badań" - przypomina ZDF zapowiadając dokument. Podkreśla, że film ma być "opartym na historycznych faktach przyczynkiem do dyskusji".

Polsko-niemiecki spór o historię

Burzliwą dyskusję na temat polskiej i niemieckiej wizji II wojny światowej wywołał zrealizowany przez drugi program ZDF serial "Nasze matki, nasi ojcowie". Jego akcja zaczyna się w przeddzień ataku III Rzeszy na ZSRR, a kończy kapitulacją Niemiec w 1945 roku. Oburzenie polskiej opinii publicznej wzbudziło przedstawienie przez twórców filmu żołnierzy Armii Krajowej jako zagorzałych antysemitów. W pierwszej połowie tego tygodnia TVP pokazała kontrowersyjny film polskim telewidzom, wywołując kolejną falę dyskusji.