Gerald Howson zmarł w Londynie na atak serca. Fotograf miał 89 lat. Artysta jest autorem serii zdjęć z Polski w czasach PRL-u.

Z przykrością zawiadamiam, że Gerald Howson nie żyje. Szczere wyrazy współczucia kieruję do jego żony Very i córki Rebeki. Archiwalne fotografie Geralda z Polski lat 50. dostarczyły wielu wzruszeń ludziom na całym świecie. Osoby, które znały Geralda osobiście, zapamiętają jego urok i niezwykłą wiedzę. Straciłem przyjaciela i mentora. Pozostaną wspomnienia i wdzięczność, że pojawił się w moim życiu tak niezwykły człowiek - powiedział Bogdan Frymorgen, korespondent RMF FM w Wielkiej Brytanii, który był kuratorem wystaw Geralda Howsona w Polsce i na Wyspach.

Gerald Howson w 1959 roku na zlecenie elitarnego czasopisma "The Queen" przyjechał do Polski. W trakcie podróży po naszym kraju zrobił wyjątkowe zdjęcia, które oddają realia Polski w trakcie Zimnej Wojny.

Fotograf powrócił z trzytygodniowego pobytu w Polsce z kilkunastoma rolkami zdjęć. Nie zostały jednak opublikowane, gdyż nie powstał artykuł, któremu miały towarzyszyć. Bardzo krytycznie jako "obrzydliwy zbiór ponurych kadrów" oceniła je zaś attaché kulturalna PRL, która miała możliwość ich przejrzenia podczas towarzyskiego spotkania. Fotografie na blisko 50 lat trafiły do szuflady, jedynie kilka zostało opublikowanych.

Fotografie po wielu latach zawitały do Polski - przypadkowo trafił na nie Bogdan Frymorgen, który został kustoszem tego zbioru. Zdjęcia zostały opublikowane podczas wystaw w Krakowie (2009), Lublinie (2012), Warszawie (2013) i Londynie (2014).