Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ukrywało, że zapłaciło Fundacji książąt Czartoryskich 1 mln zł za zgodę na wystawienie dzieła Leonarda da Vinci "Dama z gronostajem" na Wawelu - twierdzi "Dziennik Polski". To zaskakująca informacja, zważywszy fakt, że portret Cecylii Gallerani, najcenniejszy obraz znajdujący się w polskich zbiorach, dotąd wystawiany był bez żadnych dopłat w Muzeum xx. Czartoryskich.

Gazeta dowiedziała się, że pieniądze zostaną wypłacone za pośrednictwem Zamku Królewskiego na Wawelu, na którego konto trafią w formie dotacji resortu. Ministerstwo nie może bezpośrednio zapłacić fundacji, bo mogłoby to rodzić podejrzenie o praktyki korupcyjne.

Rzecznik MKiDzN wyjaśnił, że kwota 1 mln zł, jaką otrzyma Fundacja od Wawelu nie wynika jedynie z udostępnienia przez Fundację obrazu, ale także z praw do wykorzystania przez Wawel wizerunku obrazu, oraz znaków słownych: "Dama z gronostajem", "Fundacja XX. Czartoryskich", "Muzeum XX. Czartoryskich".

Podkreślił też, że zgodnie z umową wynagrodzenie Fundacja przeznaczy na cele statutowe, w szczególności na zadanie rewitalizacji budynku Muzeum Książąt Czartoryskich i przygotowania w nim stałej ekspozycji.