Za 1 mln zł sprzedano na aukcji obraz olejny "Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem" Jana Matejki przedstawiający miłosną schadzkę polskiego króla z krakowską mieszczką. Dzieło kupił prywatny nabywca. Cena wywoławcza wynosiła pół miliona zł.

Wartość obrazu "Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem", znanego także pod tytułem "Nieszczęśliwe zaloty Olbrachta", oszacowano wcześniej na 0,9 - 1,1 mln zł. Jak powiedział Konrad Szukalski, wiceprezes Domu Aukcyjnego Agra-Art, który zorganizował licytację, sprzedawcą obrazu jest kolekcjoner z zagranicy. Podkreślił, że obraz ze sceną rodzajową pędzla Matejki na polskim rynku sztuki jest rzadkością. W ciągu ostatnich 20 lat na aukcjach wystawiono ok. dziesięć dzieł malarza, z czego większość stanowiły portrety.

Przez 100 lat jego losy były nieznane

W 1881 r. Matejko pokazał najnowszy obraz "Nocne przygody Jana Olbrachta z Kallimachem" na wystawie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych prezentowanej w krakowskich Sukiennicach. Tam pracę nabył warszawski kolekcjoner Andrzej Krywult, który umieścił ją w swoim warszawskim salonie wystawowym i wkrótce sprzedał niewiadomemu nabywcy. Od tamtej pory przez następne 100 lat losy dzieła były nieznane. W latach 80. XX w. obraz pojawił się w jednym z wiedeńskich antykwariatów.

Obraz przedstawia miłosną schadzkę króla Jana Olbrachta z krakowską mieszczką, podczas której władca zostaje zraniony przez rywala. Matejko zaczerpnął temat obrazu z kronikarskich przekazów mówiących o bujnym temperamencie króla i jego licznych romansach.

Rozmiary dzieła to ponad 52 cm na 42 cm. Na odwrocie znajduje się sygnatura "Jan Mateyko". 

(MRod)