Prawie 450 tysięcy złotych przyniosła wczorajsza XXI Aukcja Wielkiego Serca w Krakowie. Wylicytowano dzieła wybitnych polskich artystów, a za najwyższą cenę sprzedano obraz Tadeusza Dominika "Pejzaż". Kupiono go za 24 tysiące złotych.

Dzieła - m.in. Edwarda Dwurnika, Jerzego Nowosielskiego, Bronisława Chromego, Ryszarda Horowitza i innych wybitnych twórców - były licytowane od kwoty 100 złotych. Sprzedano wszystkie 250 pozycji znajdujących się w katalogu. Najwyższą cenę, 24 tysiące złotych, osiągnął olejny obraz "Pejzaż" Tadeusza Dominika z 2011 roku. Podobnie było w ubiegłym roku, kiedy najdrożej - za 23 tysiące złotych - sprzedano jego "Pejzaż mazowiecki" z 2009 roku. 15,5 tysiąca złotych kosztowała natomiast akwarela Jerzego Nowosielskiego "Cerkiew" z 1950 roku.

Aukcja Wielkiego Serca to coroczna okazja dla miłośników i kolekcjonerów polskiej sztuki współczesnej. Obrazy podarowali artyści, ich rodziny lub marszandzi.

Ważna jest każda złotówka


Cały dochód z licytacji, która odbyła się w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, przeznaczony jest dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Krakowie. Aukcja Wielkiego Serca jest dla nas prawie największym wydarzeniem roku szkolnego. Przygotowujemy się do niej cały rok i od jej wyniku, w dużym stopniu, zależy spełnienie naszych funkcji: dydaktycznych, opiekuńczych i wychowawczych - powiedział prezes organizującego aukcję Stowarzyszenia "Wielkie Serce" Marek Franaszek.

Dyrektor ośrodka Jarosław Statek przypomniał z kolei słowa, które przyświecają organizatorom od początków aukcji: "Pewnego przyjaciela poznaje się w niepewnej sytuacji". Fundusze uzyskane z poprzednich licytacji pozwoliły na realizację programu wyjazdów terapeutyczno-rehabilitacyjnych dla podopiecznych ośrodka. Wielu z nich po raz pierwszy w życiu zobaczyło morze, góry. Prowadzimy też akcję pomocy najbiedniejszym wychowankom, poprawiliśmy bazę dydaktyczną naszego ośrodka. Dzięki naszemu wsparciu młodzież wyjeżdża na zawody i obozy sportowe, mogliśmy też założyć sekcję narciarską, jak również drużynę, która z sukcesami startuje w olimpiadach specjalnych. Każda zdobyta złotówka wydawana jest z ogromną rozwagą i troską - dodał Marek Franaszek.

66 lat działalności


Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 im. Jana Matejki jest najstarszą w Krakowie placówką kształcącą młodzież o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Obecny rok szkolny to już 66. z kolei. W ośrodku uczy się prawie 230 dzieci, z czego 50 mieszka w internacie. Są to dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, bardzo często pochodzące z biednych rodzin.

Stowarzyszenie "Wielkie Serce", które organizuje aukcje, powstało w lutym 2000 roku z inicjatywy wychowawców i pracowników Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. Jana Matejki w Krakowie.

Michał Rodak