"Męczennicy" na podstawie dramatu Märtyrer Mariusa von Mayenburga to premiera, którą przygotowuje TR Warszawa. Reżyserem spektaklu oraz twórcą adaptacji i opracowania muzycznego jest Grzegorz Jarzyna. Premiera w sobotę 14 marca.

W spektaklu grają Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Aleksandra Konieczna, Cezary Kosiński, Dawid Ogrodnik, Sebastian Pawlak, Tomasz Tyndyk i Justyna Wasilewska.

"Lidka, uczennica warszawskiego gimnazjum, szuka w Biblii odpowiedzi na pytanie, kim jest i po co żyje. Nagła zmiana jej zainteresowań i zachowania, budzi niepokój ojca, jest niezrozumiała dla rówieśników i nauczycieli. Ale dla Lidki opinia otoczenia się nie liczy" - piszą twórcy spektaklu.

Spektakl Grzegorza Jarzyny podejmuje próbę analizy mechanizmu fanatyzmu, z którym konfrontuje się współczesny świat. To dramatyczna opowieść o ludziach, gotowych zapłacić najwyższą ceną za wartości, w które wierzą. Skąd bierze się taki rodzaj determinacji? Jak rodzą się ekstremizmy religijne i polityczne? Czym jest wiara dla współczesnego człowieka? Gdzie jest jej miejsce w liberalnym systemie? Czego boi się dzisiejsza Europa? Czego boimy się my? Twórcy przedstawienia postarają się odpowiedzieć na te pytania.

Przy okazji premiery TR Warszawa organizuje cykl spotkań zatytułowany "Dlaczego nie umiemy rozmawiać ze sobą tak jak dawniej?".

17 marca temat spotkania to "Lekcje pływania ranią moje uczucia religijne". Bunt i przekraczanie granic wolności w szkole to problem poruszany w dramacie Męczennicy. Na ile dziecko może formułować autonomiczne osądy, manifestować swoją osobowość, decydować o normach i granicach, własnych poglądach i ocenach? Na co szkoła może pozwolić? Rodzic czy szkoła - kto jest odpowiedzialny za wychowanie? A 31 marca uczestnicy dyskusji będą zastanawiać się "Dlaczego nie umiemy rozmawiać ze sobą tak jak dawniej". Czy dorośli potrafią rozmawiać z młodzieżą? Czy ich postawa jest otwarta i tolerancyjna? Trudna inicjacja w dorosłość potęguje konflikty w relacji rodzic - dziecko. Główna postać dramatu Męczennicy za pośrednictwem cytatów z Biblii mówi o swoich potrzebach. Czy jest wysłuchana? Jak prowadzić z młodzieżą rozmowy na temat ciała i dojrzewania? Spotkania w TR Warszawa zaczynają się 16.30 w siedzibie teatru. Wstęp jest wolny.