Film "Kapitan Phillips", w którym tytułową postać gra laureat Oscara Tom Hanks, 8 listopada pojawi się w polskich kinach. To oparta na faktach historia o porwaniu przez somalijskich piratów, bohaterstwie i przetrwaniu. A w księgarniach ukazuje się "Kapitan. Na służbie".

"Kapitan Phillips" opowiada o wydarzeniach z 2009 roku związanych z porwaniem przez somalijskich piratów amerykańskiego kontenerowca Maersk Alabama. Znany z rejestrowania na taśmie filmowej przełomowych wydarzeń reżyser Paul Greengrass w charakterystyczny dla siebie sposób okiem kamery śledzi przypominające dreszczowiec wydarzenia. Ale to jest również opowieść o efektach globalizacji i o rosnącej przepaści między światem bogatych i biednych.

Film skupia się na relacji dowodzącego Alabamą kapitana Richarda Phillipsa (gra go Tom Hanks) oraz stojącego na czele szajki piratów Somalijczyka Muse'a (w tej roli debiutant Barkhad Abdi), który po przejęciu kontroli nad nieuzbrojonym statkiem bierze załogę jednostki jako zakładników. Konfrontacja Phillipsa i Muse'a ujawnia jednocześnie jaskrawe podziały pomiędzy tymi, którzy są częścią przynoszącego krociowe zyski międzynarodowego handlu, a tymi, którzy pozostają poza nim i zdesperowani szukają ekstremalnych środków. Autorem filmowego scenariusza, w oparciu o książkę Richarda Phillipsa i Stephana Talty "Kapitan. Na służbie" jest Billy Ray. A reżyserem Paul Greengrass, twórca m.in "Krucjaty Bourne'a" i "Ultimatum Bourne'a" czy filmu "Lot 93" o zamachach z 11 września.

Dramat na morzu

O kapitanie amerykańskiej marynarki handlowej Richardzie Phillipsie świat usłyszał 8 kwietnia 2009 roku. Dla kapitana kontenerowca Maersk Alabama, był to kolejny rutynowy dzień pracy - do czasu gdy na pokład statku wtargnęli uzbrojeni somalijscy piraci. Nie spodziewali się ani oporu załogi, ani tego, że kapitan będzie wolał zostać zakładnikiem niż narazić życie swoich ludzi. Pięciodniową niewolę Phillipsa zakończyła dopiero akcja komandosów Navy SEALs.

Książka "Kapitan. Na służbie" opowiada m.in o tym, że człowiek w sytuacji ekstremalnej może wspiąć się na wyżyny siły woli, hartu ducha i poczucia odpowiedzialności za innych. I zostać bohaterem. W Polsce ukazuje się nakładem wydawnictwa Otwarte.

Książki rozdane!

Mieliśmy dla Was 8 książek "Kapitan. Na służbie". By zdobyć jedną z nich, wystarczyło odpowiedzieć na proste pytanie: Ile Oscarów zdobył Tom Hanks, który wcielił się w rolę kapitana Richarda Phillipsa? Odpowiedź brzmi: dwa.

Błyskawicznie otrzymaliśmy od Was prawidłowe rozwiązania! Ze zwycięzcami skontaktujemy się mailowo!