Generalny Konserwator Zabytków Piotr Żuchowski jutro ogłosi decyzję w sprawie wypożyczenia "Damy z gronostajem" Leonarda da Vinci na wystawy do Berlina i Madrytu. Fundacja Książąt Czartoryskich ma już zgodę na wysłanie dzieła na monograficzną wystawę Leonarda da Vinci w National Gallery w Londynie.

W spotkaniu, które odbędzie się w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, wezmą udział - oprócz Żuchowskiego - Fundator Fundacji Książąt Czartoryskich Adam Karol Czartoryski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Zofia Gołubiew oraz Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Jan Janczykowski.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski powiedział, że decyzja, która ma zostać ogłoszona w Krakowie, będzie "decyzją kierunkową". Ostateczna zapadnie dopiero w przyszłym tygodniu. Podpisanie wszystkich dokumentów odbędzie się w przyszłym tygodniu" - - zapewnił.

Zdrojewski podkreślił, że ciągle jeszcze trwają ustalenia, czy obraz powinien zostać wypożyczony na wystawy do Berlina czy Madrytu.

Nam bardzo trudno blokować transport obrazu, jeżeli wszyscy są zgodni, że może powinien zostać wypożyczony. Nie chcemy być resortem, który ingeruje w takie decyzje. Dlatego zapewniliśmy absolutną autonomię, jeżeli chodzi o ekspertyzę, wniosek, jak również decyzję w tej sprawie. Wolałbym, aby resort nie był instytucją, która zmienia decyzję fachowców, konserwatorów - tłumaczył Zdrojewski.

Według niego najważniejsza jest pewność, że muzea, którym obraz zostałby wypożyczony, są odpowiednio zabezpieczone oraz że obraz będzie transportowany w jak najlepszych warunkach. Nie dopuścimy do tego, aby obraz permanentnie wędrował, ważne jest jednak, że zyskuje na sławie (...), że zapotrzebowanie na ten obraz gigantycznie wzrosło, choćby dlatego, że być może będą to jego ostatnie podróże- mówił minister.

Zdrojewski zaakcentował, że resort aktualnie "nie przyjmuje żadnych nowych propozycji ws. wypożyczenia "Damy z gronostajem", które dotyczą lat 2012-14. Jestem przekonany, że uda się nam uzyskać consensus i że po przyjeździe obrazu do Krakowa na początku 2012 r. obraz zostanie tam na minimum 10 lat- powiedział Zdrojewski.

"Dama z gronostajem" jest jednym z najcenniejszych dzieł w polskich zbiorach i jedynym obrazem Leonarda da Vinci w Polsce. Jego właścicielem jest Fundacja Książąt Czartoryskich