W odpowiedzi na pismo dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej, Marka Mikosa Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński wyraził zgodę na rozwiązanie stosunku pracy z Janem Polewką. Odwołania Polewki, szefa artystycznego Starego Teatru w Krakowie, domagała się Rada Artystyczna tej sceny. Na początku czerwca dyrektor Mikos wysłał prośbę do ministra w tej sprawie.

W połowie czerwca Rada Artystyczna i dyrektor Narodowego Starego Teatru w Krakowie poinformowali, że szykują plan sezonu artystycznego 2018/19. Będzie on jednak mógł być zrealizowany po odwołaniu Jana Polewki. Reżyser i scenograf Jan Polewka był oficjalnie wicedyrektorem ds. artystycznych Starego Teatru od października 2017 roku. 

Rada Artystyczna Starego Teatru została powołana w styczniu 2018 roku. Są w niej aktorzy tej sceny Anna Dymna, Ewa Kaim, Anna Radwan, Dorota Segda, Roman Gancarczyk, Radosław Krzyżowski i Krzysztof Zawadzki. 

Bardzo się cieszę, że aktorzy chcą ze mną współpracować, że mówią, że chcą brać współodpowiedzialność za losy Starego Teatru i za repertuar - tak w RMF FM Marek Mikos, dyrektor Starego Teatru w Krakowie komentował powołanie Rady Artystycznej tej sceny. Stary Teatr ma tak wybitnych artystów, że czynne współodpowiadanie za repertuar jest czymś naturalnym - dodawał Mikos. Podkreślał też, że umówił się z Radą Artystyczną na  poważne traktowanie, na liczenie się z własnym zdaniem i zamierza tego dotrzymać.

Teatr nie ujawnił planów na nowy sezon. Według nieoficjalnych informacji na afiszu pojawią się spektakl w reżyserii m.in Pawła Miśkiewicza.Moniki Strzępki, Agnieszki Glińskiej, Krzysztofa Garbaczewskiego i Michała Borczucha.

(nm)