Absolutny rekord na rynku sztuki w Polsce. 4.720.000 złotych - tyle zapłacono za pracę "M 39" Wojciecha Fangora w Domu Aukcyjnym DESA Unicum. To najdrożej sprzedane dzieło sztuki w Polsce. Niemal 21 mln zł - to rekordowa suma, za którą łącznie zostały sprzedane prace na czwartkowej, wieczornej aukcji. Pięć dzieł sprzedało się za kwotę powyżej 1 miliona złotych, w tym cztery - powyżej 2 milionów.

To była niewątpliwie aukcja światowej klasy, taka, której nie powstydziłyby się najlepsze zachodnie domy aukcyjne. Nigdy jeszcze w Polsce nie sprzedano w ciągu niecałych dwóch godzin prac o łącznej wartości 20,8 mln złotych. Do tej pory nie zdarzyła się w Polsce licytacja, na której tak duża liczba dzieł zostałaby sprzedana powyżej miliona złotych - mówi Juliusz Windorbski, prezes Domu Aukcyjnego DESA Unicum.

Najdroższa rozeta

Sprzedana za 4.720.000 złotych praca "M39" Wojciecha Fangora pobiła rekord polskiego rynku sztuki, który od grudnia zeszłego roku należał do Stanisława Wyspiańskiego. Jego "Macierzyństwo" sprzedało się w DESA Unicum za 4,366 miliona zł. "M39" Fangora to dzieło unikatowe. Artysta stworzył tylko kilka płócien, na których wykorzystał motyw rozety. Namalowane w 1969 roku "M39" powstało specjalnie na indywidualną wystawę artysty w prestiżowym nowojorskim Guggenheim Museum. Z kolei sprzedany za ponad dwa miliony złotych.

Za "Nebulus" Victora Vasarely’ego zapłacono 2,36 miliona złotych. Z kolei inna praca Wojciecha Fangora "M 72" została sprzedana za 2,83 miliona złotych. Autoportret Edwarda Krasińskiego za ponad 318 tysięcy to najdroższa praca artysty sprzedana w kraju.

Sztuka współczesna

6 grudnia kolejna aukcja z cyklu Sztuka Współczesna. Tym razem zostaną zaprezentowane prace klasyków awangardy po 1945 roku. Na sprzedaż trafi m.in. praca Marii Jaremy, której obraz "Formy", sprzedany na aukcji we wrześniu tego roku za 1 003 000 zł stał się zarazem najdrożej sprzedanym w Polsce obrazem stworzonym przez kobietę. Na grudniowej aukcji zostanie zaprezentowana praca z 1955 roku, należąca do najważniejszego cyklu monotypii na płótnie, dzięki któremu artystka zyskała rozgłos i międzynarodową renomę. Na aukcji 6 grudnia pojawią się również prace innych wybitnych artystów, m.in. Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Jana Tarasina, Kazimierza Mikulskiego, Leona Tarasewicza czy Teresy Pągowskiej.

(mn, ug)