Będzie coś dla fanów Harry'ego Pottera i dla miłośników dobrego kina. Sprawdziliśmy, co wydarzy się w najbliższym tygodniu w kulturze.

Nowy Jack Reacher

Jack Reacher, którego gra Tom Cruise, wraca w filmie "Jack Reacher: Nigdy nie wracaj". Gdy major Susan Turner kierująca jednostką dochodzeniową, w której przed laty pracował Reacher, zostaje aresztowana za zdradę, Jack nie cofnie się przed niczym, by udowodnić jej niewinność. A przy okazji odkryć potężny spisek rządowy z udziałem armii. Film powstał na podstawie osiemnastej powieści Lee Childa, składającej się na bestsellerowy cykl książek, które na całym świecie rozeszły się w ponad 100 milionach egzemplarzy. Za kamerą stął Edward Zwick, reżyser "Wichrów namiętności", "Miłości i innych używek", "Krwawego diamentu". To nie pierwsza współpraca Cruise-Zwick, w 2003 roku pracowali przy "Ostatnim Samuraju".

"Ja, Daniel Blake"

Zdobywca najważniejszej nagrody w Cannes - Złotej Palmy - film "Ja, Daniel Blake" Kena Loacha 21 października wejdzie do polskich kin. To jest wzruszająca i pełna humoru historia dojrzałego mężczyzny, który decyduje się pomóc Katie, samotnej matce z dwójką dzieci, stanąć na nogi. Jednak gdy sam zacznie starać się o zasiłek, trafi w tryby bezdusznej, biurokratycznej machiny niczym z powieści Franza Kafki. Pomimo obojętności urzędników i kolejnych wyzwań, jakim muszą sprostać w codziennym życiu, Daniel i Katie na nowo odnajdą radość życia i prawdziwą przyjaźń.

W filmie w rolach głównych wystąpili Dave Johns i Hayley Squires. Scenariusz napisał Paul Laverty. Autorem zdjęć jest Robbie Ryan, a muzykę do filmu skomponował George Fenton.

Harry Potter wraca

W nocy z 21 na 22 października - wielkie święto fanów Harry'ego Pottera. W polskich księgarniach pojawi się scenariusz sztuki "Harry Potter i przeklęte dziecko". Nowa opowieść autorstwa J.K. Rowling, Jacka Thorne’a i Johna Tiffany’ego to ósma historia w serii i pierwszy autoryzowany spektakl teatralny ze świata Harry’ego Pottera. Od wydania siódmego tomu przygód nastoletniego czarodzieja minęło już osiem lat, podczas których popularność serii wcale nie osłabła, przeciwnie - oczekiwanie na ósmą historię odbywa się w równie gorącej atmosferze, co w poprzednich latach. Księgarnie, biblioteki oraz inne miejsca zapraszają na zabawę wypełnioną radosnym oczekiwaniem w piątkowy wieczór 21 października. W programie gry, zabawy i konkursy związane ze światem czarodziejów.

(mn)