Spektaklem „Nieznośnie długie objęcia” w reżyserii Iwana Wyrypajewa rozpoczęła w Krakowie 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia. Publiczność w ciągu dziecięciu dni zobaczy 28 przedstawień, w tym cztery premiery.

Akcja "Nieznośnie długich objęć" toczy się w Berlinie i Nowym Jorku. To historia czwórki bohaterów, z których troje przyjeżdża do Nowego Jorku z Europy w poszukiwaniu "lepszego" życia, a jeden jest rodowitym nowojorczykiem. Żadnemu z nich nie udaje się znaleźć harmonii i szczęścia, a ich życie przekształca się w koszmar, gdy nagle z każdym z nich dzieje się coś niezwykłego. Na scenie wystąpią: Karolina Gruszka, Julia Wyszyńska, Maciej Buchwald i Dobromir Dymecki.

Kolejne dni festiwalu to dwie premiery "Kalkstein/Czarne słońce" w reżyserii Joanny Grabowieckiej oraz "Wielcy inni: depresje. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka" w reżyserii Jacka Kozłowskiego. Spektakle powstały w odpowiedzi na pytania postawione przez dyrektora artystycznego Festiwalu Boska Komedia Bartosza Szydłowskiego wokół tematu "Super Polish Hero".

Kto powalczy o statuetki Boskiego Komedianta?

W tegorocznym Konkursie Polskim  - Inferno  - pokazanych zostanie 14 spektakli, które miały swoje premiery w sezonie 2014/15, zrealizowanych w teatrach w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Międzynarodowe jury wybierze najważniejsze przedstawienia sezonu i wyróżni artystów w dziewięciu kategoriach. Główną nagrodę - Boskiego Komedianta - w wysokości 50 tys. zł ufundował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a pozostałe nagrody indywidualne dla twórców Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 12 grudnia w nocy. W tym roku o statuetki Boskiego Komedianta powalczą: "Francuzi" Krzysztofa Warlikowskiego, "Hamlet" Krzysztofa Garbaczewskiego, "nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU" Moniki Strzępki, "Apokalipsa" Michała Borczucha, "Morfina" Eweliny Marciniak, "Męczennicy" Grzegorza Jarzyny, "Podróż zimowa" Pawła Miśkiewicza, "Kto się boi Virginii Woolf" Grzegorza Wiśniewskiego, "Hrabina Batory" Wiktora Rubina, "Narodziny Fryderyka Demuth" Macieja Wojtyszki, "Murzyni" Igi Gańczarczyk, "Szaleństwa nocy" Iwony Jery, "Skowyt" Macieja Podstawnego i "Wychowanka" Mikołaja Grabowskiego.

W ramach sekcji Paradiso publiczność obejrzy dziewięć spektakli młodych polskich reżyserów m.in. "Wesele" w reż. Moniki Strzępki, "Karskiego historię nieprawdziwą" Julii Mark z Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze i "Niech żyje wojna!!!" - opowieść o lekceważeniu przemocy, wyreżyserowaną przez Remigiusza Brzyka na podstawie tekstu Pawła Demirskiego.