Francuska aktorka Emmanuelle Seigner przyjedzie 22 października do Warszawy. Weźmie udział w premierze thrillera Jerzego Skolimowskiego "Essential Killing", w którym zagrała jedną z ról. Premiera odbędzie się w Multikinie Złote Tarasy.

Uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu w Wenecji film Skolimowskiego to opowieść o mężczyźnie z Afganistanu, który - po zabiciu trzech amerykańskich żołnierzy - zostaje przez Amerykanów wzięty do niewoli. Jako więzień, mężczyzna jest przewożony do Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie ma być przesłuchiwany. Ucieka z konwoju i - ścigany - podejmuje walkę o własne życie.

Gra go Amerykanin Vincent Gallo, który otrzymał w Wenecji za tę rolę nagrodę dla najlepszego aktora. Gallo nie wypowiada w filmie Skolimowskiego ani jednego słowa. Seigner zagrała kobietę, która udziela pomocy rannemu i wyczerpanemu z głodu zbiegowi.

"Essential Killing" to - według słów Jerzego Skolimowskiego - celowo enigmatyczna opowieść o losie jednostki, o człowieku, który zostaje wskutek sytuacji, w jakiej się znalazł, sprowadzony do roli zwierzęcia.

Film jest wspólną produkcją czterech krajów: Polski, Norwegii, Węgier i Irlandii. Zdjęcia kręcono m.in. w: Izraelu - w kredowym kanionie w pobliżu Morza Martwego; w Warszawie - gdzie w studio, wśród dekoracji, zrealizowano sceny rozgrywające się w amerykańskiej bazie, w której bohater filmu jest przez jakiś czas torturowany, oraz w Norwegii.

Autorem muzyki do "Essential Killing" jest Paweł Mykietyn, a autorem zdjęć - Adam Sikora. Za efekty specjalne w filmie odpowiadały studia: Platige Image i Alvernia Studios.