"Nie jestem w stanie zrozumieć, że muzyk o talencie i wrażliwości Evy Gevorgyan nie znalazł się w gronie laureatów. Jest to dla mnie szokujące" - tak pianista Piotr Anderszewski skomentował wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Słuchałem tylko fragmentów konkursu przez internet. Mimo to, nie jestem w stanie zrozumieć, że muzyk o talencie i wrażliwości Evy Gevorgyan nie znalazł się w gronie laureatów. Jest to dla mnie szokujące - powiedział Anderszewski.

Minionej nocy ogłoszono wyniki XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zajął I miejsce. Drugie miejsce w Konkursie Chpinowskim zajęli ex aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik. Na piątym miejscu uplasował się Leonora Armellini z Włoch, a szóste miejsce zajął JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę.

Za najlepsze wykonanie sonaty nagrodzono Alexandra Gadjieva. Nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków otrzymał Jakub Kuszlik, zaś laureatem nagrody za najlepsze wykonanie koncertu został Martin Garcia Garcia.

Z 12 finalistów konkursu nie nagrodzono reprezentantki Rosji i Armenii Eva Gevorgyan, Chińczyka Hao, Polaka Kamila Pacholca i Koreańczyka Hyuka Lee.