Lodowisko – tak o poranku wyglądało wiele tras na zachodzie, w centrum i na wschodzie Polski. Na Mazowszu, w Wielkopolsce i w Łódzkiem problemy mają także pasażerowie na kolei. Część pociągów utknęło na torach z powodu oblodzonych trakcji. Na Lubelszczyźnie oblodzone konary drzew łamały się pod własnym ciężarem, zrywając linie energetyczne. Kilkadziesiąt tys. osób nie ma prądu. Relację minuta po minucie z ataku zimy tworzyliśmy od rana także dzięki Wam - informacjom, które przysłaliście do nas na Gorącą Linię RMF FM.

12:26 W okolicach Ostrowa Wielkopolskiego stoi już 20 pociągów. Skład Warszawa-Jelenia Góra ma 500 minut opóźnienia, a Gdynia-Wrocław 450 minut opóźnienia.

10:40 Gołoledź i marznąca mżawka ciągle utrudnia poruszanie się po drogach w województwie świętokrzyskim i lubelskim. Tiry mają problemy z podjazdem pod wzniesienia na trasach krajowych i wojewódzkich. Opóźniony jest ruch pociągów na trasie Kielce-Częstochowa. W niektórych miejscach na trakcji elektrycznej leży prawie centymetrowa warstwa lodu, którą usuwają kolejarze. Na trasach krajowych w województwie świętokrzyskim pracuje 20 pługosolarek, głównie na drodze krajowej nr 74 w okolicy Łagowa i Ćmińska oraz na ekspresowej "7" Warszawa-Kraków.
PKS w Ostrowcu, obsługujący komunikację publiczną w powiatach ostrowieckim, opatowskim i lipskim (woj. mazowieckie), odwoła rano 66 ze 110 kursów na drogach lokalnych. Część kursów dotyczyła dojazdów dzieci do szkół. Ich dyrektorzy poinformowali, że ze względu na pogodę odwołali zajęcia - mówi prezes firmy Stanisław Wodyński.

10:00 Cały czas opóźnienia mają pociągi w okolicach Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego. Pod ciężarem zalegającego lodu przepaliła się tam trakcja. O pięć godzin opóźnione są pociągi: "Przemyślanin" do Szczecina, "Karkonosze" z Warszawy do Jeleniej Góry. Trzy godziny mają "Sudety" z Łodzi do Kłodzka. Cztery godziny opóźnienia mają lokalne składy do Poznania z Ostrowa i Kępna. Kolejarze łatają pod Kaliszem popękaną trakcję.

09:45 Około 5 km mierzy korek na autostradzie A2 w stronę Poznania pomiędzy węzłami: Łódź Północ a Stryków - informuje reporterka RMF FM Agnieszka Wyderka. Te problemy to skutek porannych kolizji na drodze. Na autostradzie trwa sprzątanie rozbitych aut. Chociaż samochody jadą, to rozładowanie korka może potrwać jeszcze półtorej godziny. Jeżeli podróżujecie z Warszawy do Poznania, to najlepiej zjedźcie z autostrady na węźle Łyszkowice na drogę wojewódzką 704, potem dojedźcie do krajowej "14" i wróćcie na autostradę w Strykowie.
Na drogach wojewódzkich w Łódzkiem nawierzchnie powinny już być czarne, mokre. Najwięcej pracy drogowcy mieli w okolicach: Piotrkowa Trybunalskiego, Sulejowa i Przedborza.

08:35 Cały czas ostrzegacie nas, że w Poznaniu panują fatalne warunki - zarówno na drogach, jak i na chodnikach. Podobnie było wczoraj. Kierowcy mieli problemy z zapanowaniem na samochodami. Ich zmagania zamieściła w serwisie YouTube APFStudios.

08:25 Ponad 40 tysięcy odbiorców bez prądu na Lubelszczyźnie. Marznący deszcz oblodził gałęzie drzew. Te zaczęły się łamać pod własnym ciężarem uszkadzając przewody. Jak ustalił reporter RMF FM Krzysztof Kot, najgorzej jest w okolicach Zamościa i Tomaszowa Lubelskiego. Tam bez prądu jest ponad 32 tysiące odbiorców. Energetycy mają do naprawienia ponad 50 linii średniego napięcia oraz 2 linie wysokiego napięcia. Kolejne 10 tysięcy odbiorców nie ma prądu w okolicach Janowa Lubelskiego. Uszkodzone są głównie linie biegnące przez lasy, więc ich naprawienie nie będzie łatwe. Energetycy obiecują, że jeśli nie będzie załamania pogody, do wieczora awarie powinny zostać usunięte.

08:19 Gołoledź i marznąca mżawka na jezdniach w okolicy Kielc, Opatowa i Starachowic. W nocy nie było poważniejszych utrudnień na drogach, ale nasze pługopiaskarki i pługosolarki pracowały na trasach cały czas. Pojawiająca się lokalnie marznąca mżawka, zmywa sól, którą wcześniej posypano drogi, co może utrudniać poruszanie się pojazdów - mówi dyżurny kieleckiego oddziału generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Opady marznącego deszczu lub mżawki powodującej gołoledź mogą występować też na terenie całego województwa lubelskiego

08:04 Utrudnienie na S22 odcinek Elbląg - Wilkowo w pobliżu Wilkowa w woj. warmińsko-mazurskim. Samochód osobowy zderzył się z cysterną. Oba auta zapaliły się. Jedna osoba zginęła.

08:00 Zima zatrzymała pociągi także na Mazowszu i w Łódzkiem. Największe opóźnienia mają w tej chwili pociągi jadące do Łodzi - nawet dwie godziny. To wszystko przez oblodzoną trakcję w trzech miejscach - Pleszewie koło Ostrowa Wielkopolskiego, Kaliszu i Karsznicach koło Zduńskiej Woli. Oblodzona jest też linia z Częstochowy do Koluszek.  Przez utrudnienia w tych miejscach stoją między innymi pociągi z Sieradza, Kalisza i Jarocina. W tej chwili z lodem na przewodach zasilających walczy już kilkanaście lokomotyw spalinowych, a do akcji mają się jeszcze włączyć specjalne pociągi techniczne do naprawy trakcji.

07:45 Pogoda sparaliżował też ruch pociągów w Wielkopolsce - informujecie nas na Gorącą Linię. Pociągi utknęły w rejonie pogranicza Wielkopolski, Dolnego Śląska i Łódzkiego. Lód na trakcji unieruchomił skład "Karkonosze" z Warszawy do Jeleniej Góry i "Rozewie" z Gdyni do Wrocławia. Te pociągi mają cztery godziny opóźnienia. Zbliża się do tego wyniku "Przemyślanin" do Szczecina. Jadące czy chcące jechać do Poznania pociągi z Ostrowa Wielkopolskiego i Kępna stoją od co najmniej dwóch godzin.

07:30 Ostrzeżenia napływają od Was ze Świętokrzyskiego. Skuta lodem jest trasa Ostrowiec-Kielce. Marznący deszcz i lodowy sorbet także na drodze wojewódzkiej nr 740 z Radomia do Tomaszowa. Na krajowej "74" na odcinku Kielce-Opatów w okolicach Piórkowa przejazd zablokowały ciężarówki, które mają ogromne kłopoty z podjazdem na wzniesienia. Na miejsce jadą już piaskarki.

07:20 Na Mazowszu i w stolicy fatalne warunki na drodze i seria stłuczek. Jak informuje reporter RMF FM Grzegorz Kwolek, w Warszawie, w tej chwili duże utrudnienia na moście Grota Roweckiego. Na pasie w jedną stronę kraksa samochodu osobowego i tira z Litwy. Kierowca tego drugiego był pod wpływem alkoholu. W drugą stronę - stłuczka dwóch ciężarówek. Na rogu Powsińskiej i ulicy Augustówka - zderzyły się dwa samochody osobowe. Nie ma rannych.
W mazowieckim Odrzywole bus wiozący pasażerów wypadł z drogi. Dwie osoby zostały lekko ranne.

07:05 Szklanka nadal na autostradzie A2 w Łódzkiem. O poranku w okolicach węzłów Stryków i Łódź Północ doszło do serii kolizji. W stronę stolicy można już jednak przejechać bez większych problemów.  Uszkodzone w stłuczkach samochody stoją na pasie awaryjnym, więc nie blokują ruchu. Z kolei w kierunku Poznania po kolizji sześciu aut korek jeszcze nie rozładował się całkiem. Tam problem wziął się stąd, że solarki nie mogły dojechać na miejsce. Na autostradzie w stronę Warszawy ciężarówka blokowała przejazd i drogowcy nie byli w stanie przejechać na nitkę drogi w kierunku stolicy Wielkopolski. Jak informuje Agnieszka Wyderka, oblodzona jest też droga krajowa nr 12 pomiędzy Łaskiem a Piotrkowem Trybunalskim.

07:00 Jak ostrzega reporter RMF FM Adam Górczewski, groźnie jest w tej chwili praktycznie na wszystkich drogach Wielkopolski i Lubuskiego. Marznąca mżawka pada m.in. w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego czy Poznania. W Gostyniu dachował samochód. Auta utkwiły na "jedenastce" Poznań-Katowice. Między Jarocinem a Środą Wielkopolską tworzą nawet trzy kilometry korka. Nie da się jechać też trasą z Poznania do Nowego Tomyśla. Tam, gdzie są wzniesienia, podjazdy, wystarczą jedna czy dwie ciężarówki, by zablokować przejazd. Przed południem mróz ma puścić i wtedy jazda stanie się łatwiejsza.

06:30 Na krajowej "dwójce" Siedlce–Międzyrzecz Podlaski w miejscowości Żabie ciężarówka wpadła do rowu. Przejechać można tylko wahadłowo.

06:26Poznaniu na ok 1-2cm warstwę lodu spadł śnieg - przestrzega Sebastian. "Jest tak ślisko, że nie sposób pokonać kilkadziesiąt metrów na piechotę bez mniejszych czy większych kłopotów z równowagą. Na drogach jest totalna szklanka" - pisze na fakty@rmf.fm.

06:20 Eryk alarmuje nas na Gorącą Linię RMF FM, że cała droga od Wrześni do Kalisza w Wielkopolsce pokryta jest wartwą lodu i miejscami śniegiem. "Z minuty na minutę coraz gorsze warunki" - ostrzega Eryk.

06:17 Na drodze krajowej nr 2 Siedlce – Międzyrzecz Podlaski w pobliżu miejscowości Żabie na Lubelszczyźnie ciężarówka wjechała do rowu. Nikomu nic się nie stało. Ruch puszczany jest wahadłowo. 

06:15 Kolejne ostrzeżenie od Was - bardzo ślisko na drodze krajowej nr 32 Poznań - Zielona Góra. Padający deszcz od razu przymarza do szyb - alarmuje Palnik99.

06:14 Ostrzegacie nas na Gorącą Linię RMF FM, że na obwodnicy Mińska Mazowieckiego jest lodowisko.

06:11 Utrudnienie na krajowej "siódemce" Słomniki - Kraków w pobliżu m. Węgrzce w Małopolsce. Samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Jedna osoba jest ranna. Ruch jest puszczany wahadłowo.  

06:00 Seria kolizji na łódzkim odcinku autostrady A2. Wszystko przez lód na jezdniach. Na nitce autostrady w stronę Poznania pomiędzy węzłami Łódź Północ a Stryków zderzyło się 6 samochodów. Z kolei w kierunku Warszawy zderzyły się 3 auta. Uważajcie w Łódzkiem, bo drogi są oblodzone po opadach marznącej mżawki. Drogowcy nie radzą sobie z oblodzeniem, bo opady deszczu zmywają warstwę soli.

05:52 Alarmujecie na Gorącą Linię RMF FM, że na krajowej "11" Poznań-Kalisz jest lodowisko.