18 września prezydenta Andrzej Duda spotka się w Waszyngtonie z przywódcą USA Donaldem Trumpem. Z oficjalnego planu wynika, że jego wizyta w Białym Domu potrwa nieco ponad dwie godziny. Dziennikarz RMF FM Paweł Żuchowski pokazuje, jak od środka wygląda rezydencja prezydenta Stanów Zjednoczonych.

132 pokoje, 35 łazienek, 6 poziomów i 28 kominków - to krótka statystka opisująca Biały Dom czyli rezydencję, w której urzęduje amerykański prezydent.

Pierwszym prezydentem, który zamieszkał w Białym Domu w Waszyngtonie zlokalizowanym przy 1600 Pennsylvania Avenue był John Adams. Było to w 1800 roku. Obecnie urzęduje tu i mieszka wybrany w 2016 roku 45 prezydent USA Donald Trump.

Biały Dom pełni jednocześnie trzy funkcje, jest siedzibą, w której urzęduje prezydent Stanów Zjednoczonych, miejscem jego zamieszkania, ponieważ na część rezydencji składają się również prywatne apartamenty przeznaczone dla prezydenta i jego rodziny. 

Biały Dom to również muzeum. Historyczną część rezydencji można zwiedzać, ale jest to atrakcja przede wszystkim dla obywateli USA, wymagająca wcześniejszej rezerwacji, której dokonuje się za pośrednictwem biur senatorów bądź kongresmenów.


(ph)