Stolica Apostolska zakończyła negocjacje z Palestyną, a w gotowym już traktacie uzna państwo palestyńskie - przekazał Watykan. Komunikat ogłoszono na 3 dni przed spotkaniem papieża Franciszka z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem.

Watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi powiedział, że komisja dwustronna prowadząca rokowania w sprawie ostatecznego porozumienia zakończyła prace. Jest tekst, który zostanie przedstawiony władzom, i ogłoszona będzie data jego podpisania - wyjaśnił.

Przedstawiciel sekretariatu stanu Watykanu i zarazem szef jego delegacji ksiądz Antoine Camilleri powiedział dziennikowi "L'Osservatore Romano", że porozumienie zostało przygotowane na mocy umowy między Stolicą Apostolską a Organizacją Wyzwolenia Palestyny, podpisanej w lutym 2000 roku.

Gotowy tekst porozumienia - dodał ksiądz Camilleri - zawiera preambułę oraz pierwszy rozdział na temat zasad i fundamentalnych norm. Wyraża się w nim na przykład pragnienie rozwiązania kwestii palestyńskiej i konfliktu między Izraelczykami i Palestyńczykami w ramach zasady dwóch państw oraz rezolucji wspólnoty międzynarodowej w oczekiwaniu na porozumienie między stronami - ujawnił szef watykańskiej dyplomacji.

W tekście mowa jest też o wolności religijnej, a fragment ten - jak zapewnił Watykan - został bardzo skrupulatnie opracowany.

Benedykt XVI wznowił negocjacje

Obie strony utrzymują oficjalne stosunki dyplomatyczne od 1994 roku. W kolejnych latach Watykan i strona palestyńska pracowały nad licznymi kwestiami dotyczącymi m.in. działalności Kościoła katolickiego. Negocjacje wznowiono po pielgrzymce Benedykta XVI do Ziemi Świętej w 2009 roku.

Przypuszcza się, że porozumienie będzie jednym z tematów sobotniej rozmowy papieża Franciszka z przywódcą Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem. Przyjedzie on do Watykanu na niedzielną kanonizację dwóch palestyńskich zakonnic, żyjących w XIX wieku.

(MRod)