Stany Zjednoczone i Rosja nie zawrą przed końcem roku układu, który ma zastąpić podpisany przed 18 laty traktat o redukcji broni strategicznej START-1. Informacja pochodzi od amerykańskiego dyplomaty, pragnącego zachować anonimowość.

Według niego negocjacje, które toczą się w tej sprawie w Genewie, potrwają do Bożego Narodzenia, zostaną przerwane na święta i wznowione w styczniu. Dokładna data jednak nie padła. Obchodzone według kalendarza juliańskiego prawosławne Boże Narodzenie przypada 13 dni po świętach katolickich.

Biały Dom poinformował natomiast we wtorek, że Rosja i USA kontynuują rozmowy w sprawie traktatu. Rzecznik Robert Gibbs wyraził nadzieję na bardzo szybkie zawarcie porozumienia. Zapowiedział jednak, że w Kopenhadze, dokąd na szczyt klimatyczny jadą prezydenci obu krajów - wbrew wcześniejszym spekulacjom - nie dojdzie do podpisania traktatu.

Według anonimowego amerykańskiego dyplomaty, może jednak dojść do spotkania Baracka Obamy i Dmitrija Miedwiediewa.

Podpisany w 1991 roku traktat o redukcji broni strategicznej START-1 wygasł 5 grudnia. Otoczone całkowitą tajemnicą negocjacje w sprawie nowego porozumienia toczą się w Genewie.