W praskim Instytucie Opieki nad Matką i Dzieckiem przyszły dzisiaj na świat pięcioraczki! To pierwsze pięcioraczki w historii Republiki Czeskiej. 23-letnia Alexandra Kinova urodziła czterech chłopców i dziewczynkę przez cesarskie cięcie w 31. tygodniu ciąży.

Zobacz również:

Ordynator Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Zbynek Straniak poinformował na konferencji prasowej, że ani matce, ani dzieciom nie zagraża niebezpieczeństwo. Dzieci mają niewielkie problemy z oddychaniem, ale nie widzę bezpośredniego zagrożenia życia - powiedział. Każdy z niemowlaków waży przeciętnie 1200 gramów (1240, 1318, 1340, 1050, 1250).

Z powodu zbliżających się narodzin pięcioraczków dyrektor kliniki Jaroslav Feyereisl przerwał służbowy pobyt na kongresie w Dublinie i przyjechał do szpitala, by osobiście wziąć udział w przygotowaniach do rozwiązania. Ciężarną matkę hospitalizowaliśmy już pod koniec maja. Na podstawie badań wiedzieliśmy od dwudziestego tygodnia ciąży, że będą to pięcioraczki. Byliśmy przygotowani na ewentualne komplikacje. Podczas odbierania porodu podwoiliśmy personel, postawiliśmy w stan gotowości laboratoria na wypadek ewentualnej transfuzji krwi - powiedział dziennikarzom. Dyrekcja Instytutu zdecydowała się na niedzielny termin porodu ze względu na małą frekwencję i względny spokój w dniu wolnym od pracy.

Instytut Matki i Dziecka na Podoli w Pradze specjalizuje się w odbieraniu porodów o wysokim stopniu ryzyka. Każdego roku rodzi się tam około 5 tysięcy dzieci.

Dla Alexandry Kinovej był to już drugi poród - przed pięcioma laty urodziła syna Antonia. Nie oczekiwałam pięcioraczków. Chciałam, aby nasz pięcioletni synek miał siostrzyczkę - powiedziała po porodzie dziennikarzom.

Przy narodzinach dzieci obecny był ich 26-letni ojciec - Antoni. Do Pragi przyjechał pociągiem. Zdążył niemal w ostatniej chwili, bo skład był opóźniony. Przez całą drogę płakałem, bałem się że nie zdążę - opowiadał później. Dodał, że "nie posiada się ze szczęścia" i razem z żoną wybrali już imiona dla dzieci: Tereza, Alex, Martin, Michael i Deniel.

Urząd miejski w Milovicach, skąd pochodzi rodzina, obiecał, że wynajmie jej większe mieszkanie. Zapłaci także za wynajęcie drugiej opiekunki dla dzieci. Pierwszą rodzina dostanie bezpłatnie na podstawie ustawy o ochronie zdrowia. Może też liczyć na pomoc materialną.

Narodziny pięcioraczków są na całym świecie niebywałym wydarzeniem - zdarzają się przeciętnie raz na 41 milionów porodów.

(edbie)