"Wywożenie śmiercionośnej broni chemicznej z Syrii raczej się nie zakończy w planowanym terminie do 31 grudnia" - powiedział przedstawiciel Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Franz Krawinkler. "Zapewne będzie opóźnienie" - dodał w austriackiej telewizji ORF.

Syria przystąpi do konwencji o zakazie broni chemicznej

Szef syryjskiej dyplomacji Walid el-Mualim zapowiedział, że Syria przystąpi do międzynarodowej konwencji o zakazie broni chemicznej, wstrzyma produkcję tej broni i pozbędzie się wszystkich jej zasobów. Informację przekazała rosyjska agencja Interfax. czytaj więcej

Opóźnienie jest związane, jak powiedział, "z wieloma czynnikami, w tym warunkami pogodowymi, a niektóre dostawy logistyczne, niezbędne do transportu (arsenału chemicznego), mogą nie zostać zrealizowane na czas".

Przeszkodą dla terminowych dostaw jest też stale zmieniająca się sytuacja na polach walk w Syrii, co utrudnia dotarcie pojazdów do składów broni chemicznej, skąd mają ją zabrać - poinformowano w OPCW. W przeddzień rosyjski dyplomata Michaił Uljanow powiedział, że toksyczne substancje, które miały być usunięte z Syrii do 31 grudnia w ramach wysiłków zlikwidowania arsenałów chemicznych w Syrii, nie zostały jeszcze dostarczone do portu, gdzie miały zostać przeładowane na okręty.

Syria podpisała konwencję o zakazie broni chemicznej i zgodziła się na zniszczenie swego arsenału, gdy USA - w odpowiedzi na sierpniowy atak chemiczny na przedmieściach Damaszku, w którym zginęło ponad 1400 osób - zagroziły uderzeniem militarnym.

Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła we wrześniu rezolucję nakazującą zniszczenie całego syryjskiego arsenału chemicznego do połowy 2014 roku.

(mal)