Biuro prokuratora generalnego stanu Nowy Jork poinformowało we wtorek wieczorem czasu miejscowego firmę byłego prezydenta USA Donalda Trumpa - Trump Organization - że tryb dochodzenia w jej sprawie zmienił się z cywilnego na karny.

"Poinformowaliśmy Trump Organization, że nasze postępowanie w sprawie tej organizacji nie ma już charakteru czysto cywilnego. (...) Obecnie wraz z prokuraturą na Manhattanie prowadzimy aktywne dochodzenie w sprawie karnej przeciw Trump Organization" - stwierdza oświadczenie Fabiena Levy’ego, rzecznika prokuratur generalnej stanu Nowy Jork Letitii James.

Jak podkreśla agencja Reutera, prokurator okręgowy na Manhattanie, Demokrata Cyrus Vance od ponad dwóch lat prowadzi dochodzenie w sprawie firmy Trumpa, z czasu zanim został on prezydentem.

W aktach sądowych biuro Vance'a wskazało na to, że prowadzi dochodzenie w sprawie "prawdopodobnie rozległego i długotrwałego przestępczego postępowania" Trump Organization, w tym oszustw podatkowych i ubezpieczeniowych oraz fałszowania dokumentacji biznesowej.

Zaczęło się od uciszenia

Śledztwo Vance'a rozpoczęło się po tym, kiedy były prawnik Trumpa, Michael Cohen, zapłacił przed wyborami w 2016 roku za uciszenie dwóm kobietom, które twierdziły, że miały z kandydatem na prezydenta kontakt seksualny.

Reuters zwraca uwagę, że dochodzenie nabrało tempa od czasu, gdy Republikanin Trump przegrał batalię o drugą kadencję w Białym Domu z demokratą Joe Bidenem.

James, także Demokratka, prowadzi odrębne postępowanie karne mające ustalić, czy firma Trumpa podawała nieprawdziwe wartości nieruchomości dla zabezpieczenia pożyczek oraz uzyskania korzyści ekonomicznych i podatkowych.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.