Hamas - radykalne ugrupowanie palestyńskie - ma "zasadnicze uwagi" do egipskiej propozycji dotyczącej zawieszenia broni z Izraelem w Strefie Gazy. Niemniej nie wyklucza przyjęcia planu po wprowadzeniu do niego zmian - piszą światowe agencje.

Przebywający w Damaszku wiceprzewodniczący Biura Politycznego Hamasu Musa Abu Marzuk powiedział w arabskiej telewizji Al-Dżazira, że istnieje szansa na to, że jego ruch zaakceptuje egipski plan przerwania ognia w Strefie Gazy, jeśli zostaną uwzględnione zasadnicze uwagi Hamasu.

Delegacja Hamasu, który kontroluje Strefę Gazy od czerwca roku 2007, znajdowała się we wtorek w Kairze na rozmowach z szefem egipskiego Omarem Sulejmanem. Rozmowy te, jak pisze agencja AFP, uznano za "kluczowe". Egipt ma nadzieję, że Hamas przystanie na propozycję natychmiastowego przerwania ognia przed końcem tego tygodnia.

Egipt zaproponował przed tygodniem natychmiastowe przerwanie ognia między Izraelem a Palestyńczykami w Strefie Gazy, po którym mogłoby dojść do rozmów na temat rozwiązań na dłuższą metę, w tym zakończenia blokady Strefy Gazy.