Trwająca cztery lata kadencja prezydenta Rosji jest "zbyt krótka" – stwierdził Władimir Putin w wywiadzie dla zagranicznych dziennikarzy. Rosyjski prezydent sugerował, że kadencja ta powinna zostać przedłużona do 5-7 lat.

Cztery lata...to jest kopia zasad amerykańskich...Nie chcę obecnie wypowiadać się na temat długości mandatu prezydenckiego, być może powinien on wynosić pięć lub siedem lat, ale czteroletnia kadencja jest w sposób oczywisty za krótka - powiedział Putin. Obecna, druga i ostatnia kadencja Putina zakończy się po wyborach prezydenckich w marcu przyszłego roku.

W tym samym wywiadzie Putin określił jako "głupotę" żądanie prokuratury brytyjskiej ekstradycji do Wielkiej Brytanii Andrieja Ługowoja, podejrzanego o zamordowanie byłego rosyjskiego agenta Aleksandra Litwienki. Jeżeli osoby, które zwróciły się do nas z takim żądaniem nie wiedzą, że według konstytucji Rosji obywatele rosyjscy nie mogą podlegać ekstradycji do innych krajów, to ich kompetencja stoi pod znakiem zapytania - powiedział Putin.