24 kg kokainy o wartości szacowanej na 2,2 mln euro przejęli w środę bułgarscy celnicy na przejściu granicznym Kałotina między Bułgarią a Serbią. Narkotyki, pochodzące najprawdopodobniej z Ameryki Południowej, miały trafić przez Niemcy do Turcji.

Kokaina znajdowała się w tureckiej ciężarówce załadowanej metalowymi częściami zamiennymi do wagonów produkowanych w Niemczech - poinformowała na konferencji prasowej rzeczniczka bułgarskiej prokuratury Rumiana Arnaudowa. Samochód jechał do Turcji i to tam miały trafić narkotyki. Kierowca, obywatel turecki, odmówił wyjaśnień.

Szefowa bułgarskiej agencji celnej Rozalia Dymitrowa wyjaśniła, że kokaina prawdopodobnie dotarła do Europy z Ameryki Południowej. Trasy, jakimi sprowadzane są te narkotyki, są rozmaite - dodała, podkreślając, że bałkański szlak narkotykowy zwykle wiedzie w odwrotną stronę - z Azji przez Turcję i Bułgarię do Europy Zachodniej.

Pod koniec września na granicy z Macedonią skonfiskowano 18 kg heroiny w ciężarówce, która jechała z Turcji do Kosowa. W minionym tygodniu na przejściu Małko Tyrnowo na granicy Bułgarii i Turcji zatrzymano tureckiego obywatela, który próbował przemycić do Bułgarii 30 kg heroiny - przypomniała Dymitrowa.

APA