Tomasz Majewski z AZS AWF Warszawa został w Pekinie mistrzem olimpijskim w pchnięciu kulą. Polak w najlepszej próbie uzyskał 21,51 m, ustanawiając rekord życiowy. To pierwszy złoty medal polskich sportowców w igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Wcześniej drużyna szpadzistów wywalczyła srebrny medal.

Niespełna 27-letni Majewski w Pekinie najlepszy był już w kwalifikacjach - 21,04. Do ścisłego finału z udziałem ośmiu zawodników awansował najlepszym wynikiem - 21,21, który uzyskał w trzeciej kolejce. W kolejnej próbie poprawił się o 30 cm.

Drugie miejsce wynikiem gorszym od Polaka o 42 cm zajął Amerykanin Christian Cantwell, a trzeci - 21,05 - był Białorusin Andrej Michniewicz.

Pchnięcie kulą było pierwszą konkurencją lekkoatletyczną pekińskich igrzysk. Na Stadionie Olimpijskim zasiadło 91 tys. widzów.

Majewski jest drugim Polakiem, który zdobył złoty medal olimpijski w pchnięciu kulą. W 1972 roku w Monachium triumfował Władysław Komar.

To pierwszy złoty medal polskich sportowców w igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Wcześniej drużyna szpadzistów wywalczyła srebrny medal. O wspaniałym osiągnięciu Majewskiego - prosto ze stadionu lekkoatletycznego w Pekinie - nasz specjalny wysłannik Wojciech Słoń:

W finałowej ósemce zabrakło dwukrotnego wicemistrza olimpijskiego, Amerykanina Adama Nelsona, który spalił trzy próby.