Benedykt XVI modlił się za ofiary paniki, do jakiej doszło w sobotę podczas Love Parade w Duisburgu w Niemczech. W czasie spotkania z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański w Castel Gandolfo papież powiedział, że z wielkim smutkiem przyjął wiadomość o tragedii, w której zginęło 19 osób,a a 340 zostało rannych.

Wśród ofiar było co najmniej czterech obcokrajowców - poinformowały władze Duisburga. Zidentyfikowano obywateli Włoch, Holandii, Australii i Chin. Ofiary śmiertelne to młodzi ludzie w wieku od 14 do 20 lat. Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tragedii.

Do paniki doszło w tunelu przed wejściem na teren festiwalu, odbywającego się na starym dworcu towarowym niedaleko głównej stacji kolejowej w Duisburgu. Tunel stał się wąskim gardłem, gdy pod koniec imprezy, przed godz. 18, tysiące ludzi usiłowało dostać się jeszcze na teren parady, a jednocześnie wielu uczestników zaczęło kierować się do wyjść.

Według niemieckiej agencji dpa 16 osób zmarło jeszcze w tunelu, zaś kolejne później w szpitalu. Część rannych doznała obrażeń w wyniku upadku z ogrodzenia, na które usiłowali się wdrapać.

Zgromadzonym w tunelu ludziom z czasem zaczęło brakować powietrza, panował coraz większy tłok. Naoczny świadek zdarzenia opowiadał w telewizji NTV, że ludzie w tunelu tratowali się nawzajem. Niektórzy wdrapywali się na ogrodzenie oraz nasypy przy tunelu, by dostać się na teren imprezy. Wyjścia ewakuacyjne z tunelu były zamknięte. Wszyscy się cisnęli. Słyszałem tylko krzyki, wszędzie leżeli ludzie, chciałem pomóc. Zobaczyłem kogoś, kto był reanimowany, chwyciłem jego rękę. Nagle przestali reanimować, lekarz pokręcił głową. I potem przykryli ciało - relacjonował w rozmowie z portalem gazety "Bild" 34-letni Daniel.

Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy początkowo nie poinformowali o tragedii uczestników Love Parade i nie przerwali imprezy, obawiając się kolejnego wybuchu paniki w ponadmilionowym tłumie. Po otwarciu wyjść ewakuacyjnych ludzie zaczęli opuszczać ogrodzony teren. Podstawiono dla nich 120 autobusów. O godz. 23.00 impreza została zakończona.

Niemiecka policja uruchomiła numer telefonu dla krewnych uczestników Love Parade w Duisburgu: 0049 (0) 203 94 000.