Grobowiec z wczesnego średniowiecza znaleziono podczas robót na placu św. Marka w Wenecji, gdzie trwa konserwacja nawierzchni - poinformowali archeolodzy. Odkryto tam szczątki siedmiu osób z VII lub VIII wieku naszej ery.

W czasie prac, jakie okazały się konieczne w związku ze zniszczeniem nawierzchni z trachitu na placu zalewanym przez tak zwaną wysoką wodę, otwarty został, jak podkreślają naukowcy, kolejny rozdział średniowiecznej przeszłości miasta.

Odkrycia dokonano niedaleko budynku Prokuracji Starej (Procuratie Vecchie) z XII wieku. Przypomina się, że w rejonie tym znajdował się zbudowany jeszcze wcześniej kościół, który został potem zburzony.

Plac św. Marka nie zawsze wyglądał tak jak dzisiaj i nie jest łatwo wyobrazić go sobie z kanałami, które przebiegały przez jego środek i kościołami wokół - wyjaśnił wenecki urząd nadzoru nad zabytkami.

Z pierwszych oględzin murowanego grobowca wynika, że pochowano w nim osoby z ówczesnej elity miasta. Są tam też szczątki dziecka.

Eksperci nie wykluczają następnych znalezisk w najbliższej przyszłości, gdy w związku z pracami konserwatorskimi zdjęta zostanie cała nawierzchnia placu.