Panorama Manhattanu bez Twin Towers - mieszkańcom Nowego Jorku nadal trudno w to uwierzyć. Nawet jeśli zapadnie decyzja o odbudowaniu World Trade Center nowa budowla stanie w centrum miasta dopiero za kilka lat. Prawdopodobnie właśnie dlatego ogromnym powodzeniem cieszą się w Nowym Jorku albumy fotograficzne o mieście i pocztówki.

Te historyczne już dziś dokumenty z dnia na dzień kosztują więcej: "Teraz każda pocztówka kosztuje dwa dolary. Zestaw pocztówek - można kupić taniej" – mówi sprzedawca pocztówek. Dwa dolary to cena dziesięć razy wyższa niż za zwykle pocztówki. Chętnych jednak nie brakuje. Handlarze wiedzą, że gdyby chcieli - mogliby zażądać jeszcze więcej: "Ludzie są sentymentalni. Chcieliby, żeby wszystko było tak jak dawniej, jak gdyby nic się nie stało. Nie możemy pogodzić się z tym, że te budynki zostały zniszczone. Niektórzy kolekcjonują pocztówki, inni - w nie inwestują, bo chcą na tych pocztówkach zarobić w przyszłości". Niektóre firmy produkujące pocztówki zapowiedziały, że nie będą już drukować panoramy Manhattanu sprzed katastrofy. Oznacza to jednak, że ceny pozostałych pocztówek pójdą w górę jeszcze bardziej.

Tysiące kwiatów, zniczy i fotografii ofiar zamachów na Nowy Jork - tak wygląda Union Square na Manhattanie. W ciągu zaledwie tygodnia plac zmienił się nie do poznania. Teraz jest miejscem, w którym spotykają się rodziny i znajomi ponad pięciu tysięcy osób zaginionych w ruinach World Trade Center. Nie ma już praktycznie nadziei na uratowanie kogokolwiek. Nowojorczycy przychodzą tam - jak sami mówią - jak na wielką terapię, żeby móc opowiedzieć o swoim nieszczęściu: "Przychodzimy tu na Union Square, żeby ludzie mogli podzielić się z innymi smutkiem, który mają w sercu. Mój brat leciał w jednym z porwanych samolotów. Ja próbuję walczyć ze swoim żalem, ale moje serce ogarnia ból. Zadręczanie się tymi wspomnieniami jest bolesne, ale w końcu przychodzi czas, kiedy można o nich opowiedzieć. Wtedy ludzie przekonują się, że inni ich rozumieją i potrafią im szczerze współczuć"

11:50