Co piąte brytyjskie dziecko korzystające z portali społecznościowych padło ofiarą nękania - podaje tamtejsze Stowarzyszenie na rzecz Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. "Musimy przekonać młodych ludzi do mówienia o stosowanych wobec nich nadużyciach, inaczej czują się osamotnieni i nie widzą innego rozwiązania niż samobójstwo" - komentuje przedstawicielka tej organizacji Claire Lilley.

Badanie wykazało, że dzieci korzystające z portali społecznościowych doświadczają najczęściej bullyingu, czyli prześladowania, oraz trollingu polegającego na wysyłaniu wrogich, obraźliwych lub kontrowersyjnych komentarzy. Według stowarzyszenia, sprawa jest o tyle poważna, że znaczna grupa użytkowników popularnych portali społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, YouTube to osoby poniżej 13. roku życia.

Badanie na temat agresji w sieci zostało przeprowadzone w związku z głośnym na Wyspach samobójstwem 14-latki. 2 sierpnia Hannah Smith powiesiła się, ponieważ otrzymywała na portalu ask.fm nienawistne komunikaty wzywające ją do popełnienia samobójstwa. Ask.fm jest serwisem społecznościowym, który działa na zasadzie pytań i odpowiedzi. W czerwcu codziennie korzystało z niego 13,2 mln użytkowników, a w sumie 60 mln osób jest zarejestrowanych na całym świecie. Jedną z najbardziej kontrowersyjnych możliwości, jaką daje użytkownikom portal, jest zadawanie pytań anonimowo. Stowarzyszenie BeatBullying, które specjalizuje się w ochronie dzieci i młodzieży w internecie, uważa, że w ten sposób stał się platformą, na której promuje się nienawiść.