Na nagraniu wideo z Niemiec, z saksońskiego tradycyjnego święta piwa Oktoberfest widać osoby śpiewające popularną w czasach nazistowskich piosenkę „Erika” i kilkakrotnie wykonujące salut rzymski, zwany też hitlerowskim pozdrowieniem. O wszczętym przez policję dochodzeniu informuje w poniedziałek "Der Spiegel".

Wideo umieszczono na serwisie X (d. Twitter) i pochodzi ono z Zieschuetz, dzielnicy Budziszynu w kraju związkowym Saksonia w Niemczech.

Podczas uroczystości goście śpiewają marszową pieśń "Erika", skomponowaną w latach 30. XX w. przez nazistowskiego kompozytora Hermsa Niela, która była szczególnie popularna podczas II wojny światowej i była wykorzystywana w nazistowskiej propagandzie. Na pierwszym planie widać ubranych w bawarskie stroje trzech mężczyzn i jedną kobietę, którzy wielokrotnie podnoszą ręce w charakterystycznym geście.

W przeciwieństwie do hitlerowskiego pozdrowienia teksty piosenek nie są w Niemczech zabronione - przypomina "Der Spiegel".

Rzecznik komendy policji w Goerlitz powiedział serwisowi, że w śledztwo zaangażowane są organa bezpieczeństwa państwa.

Gazeta "Bild" cytuje organizatora Oktoberfestu: "Wyraźnie dystansujemy się od takich gości, chcemy po prostu uczcić zupełnie normalny Oktoberfest".

Według "Bilda" muzyka związana z Wehrmachtem nie powinna pojawić się na Oktoberfest.