Szef amerykańskiego serwisu Parler John Matze i jego rodzina ukrywają się w związku z otrzymanymi groźbami śmierci i naruszeniami bezpieczeństwa osobistego - poinformował zespół prawników Parlera w dokumencie sądowym. Z jego treścią zapoznała się stacja telewizyjna Fox News.

Parler - platforma popularna zwłaszcza wśród zwolenników prezydenta USA Donalda Trumpa oraz m.in. osób głoszących teorie spiskowe związane z ruchem QAnon - zainicjował proces antymonopolowy przeciwko Amazonowi. Gigant technologiczny w następstwie zamieszek na Kapitolu z 6 stycznia zdjął serwis ze swojej platformy internetowej, motywując to "pogwałceniem zasad". Wcześniej Parlera usunęły ze swoich sklepów internetowych Apple i Google.

Parler pozwał Amazona, uważając że gigant przy swojej decyzji kierował się "polityczną niechęcią" i chciał wyeliminować konkurencję w sferze platform mikroblogowych. Amazon odpowiedział, że "twierdzenia te nie są niczym uzasadnione", oświadczył też, że jego pracowników spotkały groźby i prześladowania.

W dokumentach złożonych w sądzie przez prawników Parlera, których treść otrzymała stacja Fox News, stwierdzono, że "pracownicy Parlera byli w podobny sposób prześladowani i zastraszani". "Dyrektor generalny Parlera, John Matze Jr, informuje (...), że wielu pracowników Parlera cierpi z powodu nękania i wrogości, obawia się o bezpieczeństwo swoje i swoich rodzin, a w niektórych przypadkach opuściło swój stan, by uciec przed prześladowaniami" - napisano.

"Sam Matze, jako szef firmy, którą oczernia AWS (Amazon Web Services - przyp. red.), musiał opuścić swój dom i ukryć się wraz z rodziną po otrzymaniu gróźb śmierci i naruszeniu bezpieczeństwa osobistego" - stwierdzono w dokumencie.

Na początku tego tygodnia Matze mówił Fox News o groźbach, a także o środkach, które podejmie, aby chronić swoją rodzinę. "Jest grupa (hakerów - przyp. red. ) o nazwie UGNazi, która mnie atakuje" - oznajmił, dodając, że grupa ujawniła wiele jego haseł i danych osobowych w internecie. "Opublikowali mój adres, zagrozili, że wejdą przez moje drzwi" - powiedział.

Jak dodał, zwykle nie traktuje skierowanych do niego gróźb zbyt poważnie, ale tym razem wraz z rodziną zaczął się ukrywać.Co się stało na Kapitolu?

6 stycznia zwolennicy prezydenta Donalda Trumpa wtargnęli do Izby Reprezentantów i Senatu. Przerwali obrady Kongresu, który zebrał się, aby ostatecznie zatwierdzić wyniki wyborów prezydenckich z 3 listopada 2020 roku, wygranych przez demokratę Joe Bidena. Zmarło pięć osób. Wiele zostało zatrzymanych. 

Po tych dramatycznych wydarzeniach nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale także z całego świata popłynęła fala krytyki, zarówno pod adresem demonstrujących, jak i samego prezydenta Donalda Trumpa. Prezydent elekt Joe Biden określił osoby, które dokonały szturmu na Kapitol mianem "krajowych terrorystów", a samo zdarzenie opisało jako "jeden z najbardziej mrocznych dni w historii USA".