Dostawy gazu na Litwę i do Kaliningradu przez Białoruś zostały zmniejszone o 30 procent - poinformowała litewska spółka gazowa Lietuvos Dujos w komunikacie. To pokłosie sporu gazowego, jaki wybuchł w ostatnich dniach pomiędzy Białorusią i Rosją.

Prezes spółki Viktoras Valentukeviczius powiedział w radiu litewskim, że nie otrzymał żadnego ostrzeżenia z Białorusi.

Litewski minister energetyki Arvydas Sekmokas nie wykluczył wprowadzenia ograniczeń w zużyciu gazu. Obserwujemy sytuację. Przewidujemy, że jeżeli dostawy gazu znacznie się zmniejszą, będzie ograniczane jego zużycie, jednakże gospodarstwa domowe nie odczują żadnych niedogodności - zapewnił Sekmokas.

Według ministra, na razie Litwie wystarcza gazu, gdyż w okresie letnim zużywa się go znacznie mniej. Według spółki Lietuvos Dujos, Litwa jest też przygotowana na import surowca przez Łotwę, tak jak miało to już miejsce przed sześcioma lat. Spółka otrzymała od Łotwy zapewnienie, iż w razie potrzeby dostarczy ona sąsiadowi potrzebny surowiec.

Premier Litwy Andrius Kubilius zaznaczył na łamach dziennika "Lietuvos Rytas", że wydarzenia ostatnich dni przekonały rząd do konieczności przyspieszenia budowy w kraju terminalu gazu skroplonego, jako alternatywnego źródła energii.

Gazprom po raz kolejny zmniejszył rano dostawy gazu na Białoruś - już o 60 proc. w stosunku do normalnego przepływu. Rosyjski koncern chce w ten sposób zmusić Mińsk do zapłacenia zaległych płatności za gaz.

Budową terminalu gazowego na Litwie zainteresowana jest też Białoruś. Oznajmił to wczoraj goszczący w Wilnie białoruski minister energetyki Alaksandr Oziarec. W komunikacie litewskiego resortu energetyki napisano: Białoruś bardzo poważnie rozważa możliwość importowania surowca z terminalu gazowego wybudowanego na Litwie. Minister Oziarec interesował się przepustowością przyszłego terminalu i nie wykluczył możliwości udziału strony białoruskiej w tym projekcie. Według ministra energetyki Litwy Arvydasa Sekmokasa jeszcze w tym roku będzie wyznaczone miejsce pod budowę terminalu i zostanie określona jego przepustowość.