Krowy zamiast kosiarek w pobliżu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Z powodu kryzysu władze miasta postanowiły zaoszczędzić na koszeniu trawy; zajmą się tym specjalnie sprowadzone szkockie krowy przypominające jaki.

Władze Strasburgu tłumaczą, że krowy rasy highland cattle są wyjątkowo odporne na trudne warunki atmosferyczne, a przy tym są mało wybredne, jeśli chodzi o dietę.

To zdecydowania najtańsze rozwiązanie: zaoszczędzimy kilkadziesiąt tysięcy euro - wyjaśnia przedstawiciel merostwa Frederic Lonchampt. Krowy tej rasy można zostawić na zewnątrz przez cały rok właściwie bez opieki, żeby jadły trawę i chwasty.

Koszt utrzymania jednej krowy to tylko 15 euro rocznie

Według ekspertów, utrzymanie każdej ze szkockich krów będzie kosztowało Strasburg jedynie 15 euro rocznie. Bydłem od czasu do czasu opiekować się będą ochotnicy z miejscowych stowarzyszeń ekologicznych. Krów tych nie trzeba dokarmiać; są przyzwyczajone, że w zimie brakuje im żywności. Tracą wówczas nawet do 20 procent swojej wagi, ale nie stanowi to żadnego problemu dla ich zdrowia.

Specjaliści podkreślają, że na każdy hektar przypadać może tylko jedna krowa - w przeciwnym razie roślinność może całkowicie zniknąć w brzuchach tych zwierząt.

Dzięki szkockim krowom o wyjątkowo długiej sierści i pokaźnych rogach zaniedbane dotąd tereny mają się stać ekologiczną witryną i nową atrakcją turystyczną Strasburga.

Pierwsze krowy highland cattle sprowadzono do Lotaryngii

Pierwsze krowy rasy highland cattle: 17-letnia Daisy, 10-letnia Vitry oraz dwa cielaki Tornado i Taylor, sprowadzone zostały z rezerwatu w pobliskim departamencie Vosges w Lotaryngii, gdzie już od wielu lat zajmują się "utrzymaniem w dobrym stanie" trawiastych terenów bagiennych. Jest tam ponad 170 krów.

Komentatorzy ironizują jednak, że zwierzętom nie odwdzięcza się tam należycie za wykonaną pracę - krowy bardzo często trafiają bowiem na talerze okolicznych restauracji. Tradycyjnie bydło hodowane jest przede wszystkim z powodu wyjątkowo dobrego mięsa.

Krowy rasy highland cattle przypominają jaki. Są kudłate i rogate. Przed zimnem chroni je gruba sierść, dzięki temu ich mięso jest chudsze niż tradycyjna wołowina.

Rasa ta hodowana jest od VI wieku w Szkocji. Do innych krajów trafiła na początku XIX wieku. Według specjalistów krzyżowanie krów highland cattle z innymi rasami zwiększyło odporność tych ostatnich na trudne warunki atmosferyczne i brak paszy.