Po intensywnych negocjacjach Dania i Polska uzgodniły przebieg morskiej granicy, która podzieli szelfy kontynentalne i wyłączne strefy ekonomiczne obydwu państw w części Morza Bałtyckiego, znajdującej się na południe od Bornholmu - ogłosiło w czwartek polskie MSZ. Spór w tej sprawie trwa od ponad 40 lat.

Znaczne przybliżenie się do zakończenia ponad 40-letniego sporu jest powodem mojej wielkiej satysfakcji - zaznaczył szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz, cytowany w wydanym przez MSZ oświadczeniu.

Nowy Jork uczci 100-lecie polskiej niepodległości. Ustanowiono święto

Nowy Jork upamiętni 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Radni Miejscy zdecydowali o ustanowieniu tego dnia świętem. Przyjęto w tej sprawie specjalną uchwałę. czytaj więcej

Ponieważ umowa opiera się na sprawiedliwym rozwiązaniu, jestem przekonany, że przysłuży się wzmocnieniu naszych dwustronnych stosunków i współpracy, jak również przyczyni się do zapewnienia przejrzystości prawnej w regionie Morza Bałtyckiego - podkreślił.

O "historycznym kroku w kierunku przejrzystości w regionie" mówił również minister spraw zagranicznych Królestwa Danii Anders Samuelsen.

Jestem bardzo zadowolony z tego, że w końcu mamy uzgodnioną granicę z Polską. Porozumienie jest historycznym krokiem w kierunku przejrzystości w regionie, z korzyścią dla obydwu stron - podkreślił.

Zaznaczył również, że podpisania stosownej umowy w tej sprawie spodziewa się "w bardzo bliskiej przyszłości".

Aby umowa ta mogła wejść w życie, musi zostać zaakceptowana także w ramach wewnętrznych procedur obydwu państw.

Polskie MSZ zaznaczyło ponadto, że negocjacje przyniosły sprawiedliwe rozstrzygnięcie, które zostało osiągnięte zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 10 grudnia 1982 roku i stosownym orzecznictwem międzynarodowym.


(e)