Nie jest prawdą, że mężczyznom po kilku piwach kobiety wydają się atrakcyjniejsze – twierdzi doktor psychologii Vincent Egan z uniwersytetu w Leicester. Zarówno mężczyźni trzeźwi, jak i będący pod wpływem alkoholu są w tym względzie równie niewyrobieni w smaku - uważa autor badań opublikowanych w „British Journal of Psychology”.

Naukowiec zwerbował 240 ochotników - kobiet i mężczyzn, którzy będąc w różnych fazach oddziaływania alkoholu oglądali zdjęcia kobiet pod kątem oceny ich atrakcyjności i wieku. Wprawdzie będącym pod wpływem alkoholu kobietom niektóre twarze wydały się ładniejsze, jednak w przypadku mężczyzn takiej prawidłowości nie stwierdzono. Zdaniem Egana dowodzi to, że teoria, według której pijackie łypanie wzrokiem jest u mężczyzn wyrazem hołdu dla atrakcyjności kobiet, jest nieprawdziwa.

Ani w przypadku kobiet, ani mężczyzn spożycie alkoholu nie miało wpływu na zdolność oceny wieku. Zdaniem Egana sugeruje to, że alkohol nie powinien być okolicznością łagodzącą w sądowych sprawach o seks z nieletnią. Psycholog z Leicester nie ma jasności, dlaczego kobietom pod wpływem alkoholu niektóre twarze wydają się ładniejsze. Tłumaczą to tym, że kobiety są uczciwsze w swych opiniach w tym względzie od mężczyzn.