W Szwecji i Finlandii zaczyna brakować szczepionek przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych. Lekka zima spowodowała, że obu krajom grozi inwazja kleszczy, których populacja przetrwała bez strat zimowe miesiące. Ostrzeżenia na ten temat spowodowały, że znacznie wzrosła liczba osób, które chcą się zaszczepić.

Mimo zwiększonych w stosunku do 2006 r. dostaw szczepionki – w Finlandii o 75 proc, a w Szwecji o 59 proc. – jej zapasy okazały się niewystarczające.

Zobacz również:

Według informacji firm zaopatrujących oba rynki w medykamenty podobna sytuacja jest również w innych krajach europejskich, w których istnieje groźba zachorowań na kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

W skandynawskich warunkach kleszcze pojawiają się zwykle pod koniec maja i w czerwcu, jednak ocieplenie klimatu spowodowało, że znajdowano je już w ostatnich dniach kwietnia i na początku maja.

Zarówno w Szwecji jak i w Finlandii bardzo poważnie traktuje się zagrożenie ze strony kleszczy. W Szwecji co roku notowanych jest 100-150 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Kleszczowe zapalenie opon mózgowych jest groźną chorobą wywoływaną wirusem roznoszonym przez kleszcze i najpoważniejszym schorzeniem, na które można zapaść po ukąszeniu przez te pajęczaki.