Żona uwięzionego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, Julia, opuściła Rosję - podała agencja Interfax, powołując się na poinformowane źródło. Według agencji Julia Nawalna odleciała z lotniska Domodiedowo w Moskwie samolotem do Frankfurtu nad Menem.

O przylocie Julii Nawalnej do Frankfurtu nad Menem poinformował "Der Spiegel".

Przyczyny jej wyjazdu nie są jasne. Julia Nawalna nie wypowiadała się na ten temat. Jej prawniczka Swietłana Dawydowa powiedziała mediom, że nie komentuje tych doniesień.

17 stycznia Aleksiej Nawalny został zatrzymany na lotnisku w Moskwie po powrocie z Niemiec, gdzie przechodził leczenie po próbie otrucia bojowym środkiem chemicznym typu nowiczok. Nawalna wróciła wówczas do kraju z mężem. 2 lutego sąd odwiesił karę więzienia wobec opozycjonisty zasądzoną w 2014 roku w sprawie o domniemane defraudacje finansowe. Nawalny ma spędzić w kolonii karnej dwa lata i osiem miesięcy. Jego adwokaci odwołują się od tej decyzji.

Wobec większości współpracowników Nawalnego władze wszczęły sprawy karne w związku z demonstracjami w jego obronie, które odbyły się w Rosji 23 stycznia, 31 stycznia i 2 lutego. Podczas protestów zatrzymywano tysiące osób. Szef sieci sztabów Nawalnego w regionach Rosji Leonid Wołkow, który od dłuższego czasu przebywa za granicą, jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym.

Julia Nawalna została zatrzymana w Moskwie podczas styczniowych demonstracji i skazana na grzywnę.