To odgrzewany kotlet i informacja wyssana z palca - tak szef Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Moskwie prof. Mariusz Wołos komentuje kolejne rewelacje Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji. Uznała ona bowiem ministra spraw zagranicznych przedwojennej Polski Józefa Becka za agenta niemieckiego wywiadu.

Rosyjska Służba Wywiadu Zagranicznego jednak zaprezentuje książkę "Sekrety polskiej polityki zagranicznej. 1935-45”. Nie zrobi tego jednak w poniedziałek, a we wtorek. W publikacji mają być dowody na to, że polskie władze współpracowały z Hitlerem i nie odmówiłyby wspólnej wojny z Niemcami... czytaj więcej

Po prostu ktoś to odgrzebał i w ten sposób nakręcił całą maszynkę medialną. Po raz pierwszy informacje w mediach o tym, że Józef Beck – młodziutki wtedy jeszcze polski dyplomata, pierwszy attache wojskowy we Francji z jurysdykcją na Belgię, był agentem niemieckim, pojawiły się w mediach francuskich i one oczywiście były dementowane, ale ta plotka żyje do dzisiaj - powiedział prof. Mariusz Wołos. Posłuchaj:

Ze strony Rosjan już nic mnie nie zdziwi - zaznaczył historyk Instytutu Pamięci Narodowej i Uniwersytetu Jagiellońskiego Antoni Dudek. Jest to absurdalne, natomiast chodzi o to, żeby sprowokować stronę polską. Myślę, że nie powinniśmy się dać sprowokować – oczywiście powinniśmy powiedzieć jasno, że jest to nieprawda i strona rosyjska powinna przedstawić jakieś dowody. Być może chodzi stronie rosyjskiej o to, żeby wywołać gwałtowne reakcje w Polsce i potem nas oskarżyć o rusofobię - stwierdził. Posłuchaj:

Informacja pojawiła się na stronie internetowej SWR. Zamieszczono ją w notatce na temat nakręconego przez służbę filmu dokumentalnego pt. „Trzy konfrontacje”, opowiadającego o historycznych konferencjach w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. Obraz ten powstał w 1998 r. Jego reżyserem był Jewgienij Potijewskij, a w roli głównego konsultanta wystąpił były wieloletni szef Pierwszego Zarządu Głównego KGB Wadim Kirpiczenko.

Służba Wywiadu Zagranicznego Rosji zapowiedziała na wtorek prezentację swojej książki „Sekrety polskiej polityki zagranicznej. 1935-1945”. W publikacji mają znaleźć się dokumenty, które – zdaniem strony rosyjskiej – mają potwierdzić, iż przedwojenne władze naszego kraju aktywnie współpracowały z hitlerowskimi Niemcami. Zdaniem wielu komentatorów Moskwa nie jest gotowa, by przyznać, że Związek Radziecki ramię w ramię z Trzecią Rzeszą dokonał zbrojnego rozbioru II RP.

Józef Beck (1894 – 1944) – polski polityk, dyplomata, pułkownik Wojska Polskiego i bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego. W latach 1932-1939 minister spraw zagranicznych Polski. Przyczynił się do zawarcia w 1932 r. w Moskwie układu o nieagresji ze Związkiem Radzieckim, a w 1934 r. w Berlinie – podpisania deklaracji o niestosowaniu przemocy z Niemcami.