Około 10 tureckich czołgów i wspierani przez Ankarę syryjscy rebelianci przekroczyli granicę z Syrią - podał Reuters. Według źródeł wojskowych Turcji to ofensywa mająca na celu odbicie syryjskiego miasta Dżarabulus z rąk Państwa Islamskiego. Agencja prasowa Anatolia informuje, że w ramach tzw. operacji "Tarcza Eufratu" tureckie czołgi wkroczyły do Syrii, by oczyścić pogranicze turecko-syryjskie z "organizacji terrorystycznych" oraz zwiększyć bezpieczeństwo na tym obszarze, a także zapewnić terytorialną integralność Syrii, zapobiec kolejnej fali uchodźców i dostarczyć mieszkańcom regionu pomocy humanitarnej. Prezydent Turcji potwierdził rozpoczęcie działań wojskowych, które jest wymierzone w Państwo Islamskiego i Kurdów.

Około 10 tureckich czołgów i wspierani przez Ankarę syryjscy rebelianci przekroczyli granicę z Syrią - podał Reuters. Według źródeł wojskowych Turcji to ofensywa mająca na celu odbicie syryjskiego miasta Dżarabulus z rąk Państwa Islamskiego. Agencja prasowa Anatolia informuje, że w ramach tzw. operacji "Tarcza Eufratu" tureckie czołgi wkroczyły do Syrii, by oczyścić pogranicze turecko-syryjskie z "organizacji terrorystycznych" oraz zwiększyć bezpieczeństwo na tym obszarze, a także zapewnić terytorialną integralność Syrii, zapobiec kolejnej fali uchodźców i dostarczyć mieszkańcom regionu pomocy humanitarnej. Prezydent Turcji potwierdził rozpoczęcie działań wojskowych, które jest wymierzone w Państwo Islamskiego i Kurdów.
s /SEDAT SUNA /PAP/EPA
Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

17:24

Przedstawiciele rebeliantów z Faylaq al-Sham: Dżarabulus w całości odbite z rąk Państwa Islamskiego

16:42

Przedstawiciele Wolnej Armii Syrii twierdzą, że przejęli siedzibę Państwa Islamskiego w Dżarabulus. 

16:40

Rzecznik kurdyjskich Powszechnych Jednostek Ochrony (YPG): Na prośbę syryjskich rebeliantów wspieranych przez USA wycofujemy się z terenów na zachód od Eufratu. 

16:24

Rebelianci wspierani przez Turcję dotarli do centrum Dżarabulus. 

16:18

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden: Kurdowie w Syrii stracą wsparcie USA, jeśli nie wycofają się za wschodni brzeg Eufratu. 

16:12

Żołnierze Państwa Islamskiego wycofali się z kilku wiosek wokół Dżarabalus, zmierzają na południe do Al Bab - powiedział dowódca jednego z oddziałów rebelianckich. 

15:51

Szef tureckiego MSZ: Chcemy wysuszyć bagno, a nie siedzieć i zabijać komary.

15:24

Trwają walki w Dżarabulus. 

15:18

Według telewizji Al Jazeera w operacjach w Dżarabulus bierze udział 5 tys. syryjskich rebeliantów.

14:44

Kancelaria premiera Turcji Binalego Yildirima przekazała, że obszary wzdłuż granicy z Syrią stanowią teraz "specjalną strefę bezpieczeństwa". Zaapelowano do przedstawicieli prasy, by nie próbowali się tam przedostać; powołano się przy tym na względy bezpieczeństwa i zagrożenie ze strony ISIS.

14:00

Cztery wioski przejęte, 46 dżihadystów zabitych - to najnowszy bilans tureckiej operacji lądowej prowadzonej od rana w Syrii. 

13:35

Tureckie źródła wojskowe poinformowały, że w powietrzu nad strefą graniczną rozmieszczono dwa myśliwce F-16, które czekają na wyznaczenie celów. Operacja odbywa się przy wsparciu dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji antyislamistycznej - podał rząd w Ankarze.

13:03

Prawdopodobnym zamysłem tureckich polityków jest więc ograniczona interwencja, w efekcie której na terenach Korytarza Azaz wyzwolonych spod władzy Państwa Islamskiego uda się zainstalować, protureckich, arabskich rebeliantów nieprzychylnych Kurdom z PYD - pisze na blogu Łukasz Fyderek.Cały tekst przeczytacie tutaj. 

12:50

To atak na naszą suwerenność - tak syryjskie ministerstwo spraw zagranicznych zareagowało na lądową operację tureckiego wojska. 

12:11

Walka z Państwem Islamskim to tylko pretekst - tak wjechanie do Syrii tureckich czołgów ocenia profesor Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Posłuchaj:

11:50

Unia Europejska musi przekazać 3 miliardy euro obiecane Turcji w ramach porozumienia o odsyłaniu migrantów - oświadczył również turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. Wielokrotnie powtarzał on, że unijni przywódcy nie dotrzymują swoich zobowiązań.

11:11

Agencja Anatolia podała, że armia turecka rozpoczęła ostrzał przygranicznego Dżarabulusu około godz. 4 czasu miejscowego.

10:55

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił początek operacji wojskowej wymierzonej w Państwo Islamskie i kurdyjską milicję PYD w północnej Syrii, aby położyć kres częstym atakom dokonywanym na pograniczu turecko-syryjskim.

Turcja weźmie sprawy w swoje ręce, jeśli chodzi o zachowanie integralności terytorialnej Syrii - podkreślił Erdogan. 

10:50

Turecka operacja rozpoczęła się w czasie, gdy do ofensywy na okupowane przez islamistów miasto Dżarabulus przygotowują się syryjscy rebelianci - przypomina BBC. 

Według opozycyjnego Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka po tureckiej stronie granicy zgromadziło się w tym celu ok. 500 rebeliantów, w tym lokalni bojownicy z Dżarabulusu. Według jednego z rebeliantów, cytowanego przez BBC, bojowników opozycyjnych może być nawet 1,5 tys.

10:42

Zdjęcie obrazujące operację z udziałem tureckich czołgów, samolotów, artylerii i sił specjalnych - z perspektywy miasta Karkamis po tureckiej stronie granicy.

10:35

Tureckie czołgi wjechały do Syrii kilka dni po tym, jak podczas kurdyjskiego wesela doszło do ataku bombowego - w mieście Gaziantep w południowo-wschodniej Turcji. Jak poinformował dziś turecki premier, w ataku użyto profesjonalnej klasy plastikowych ładunków wybuchowych. Zginęło ponad 50 osób.

Turcja o przeprowadzenie zamachu oskarżyła Państwo Islamskie, ale dotychczas ta wersja nie została zweryfikowana.

10:30

Według agencji prasowej Anatolia celem operacji jest oczyszczenie pogranicza turecko-syryjskiego z "organizacji terrorystycznych" oraz zwiększenie bezpieczeństwa na tym obszarze, a także zapewnienie terytorialnej integralności Syrii, zapobieżenie kolejnej fali uchodźców i dostarczenie mieszkańcom regionu pomocy humanitarnej.

10:26

Szef resortu Efkan Ala oświadczył, że tureckie władze ewakuowały mieszkańców z miasta Karkamis po tureckiej stronie granicy i sześciu innych miejscowości. To środki ostrożności po rozpoczęciu operacji z udziałem czołgów, samolotów, artylerii i sił specjalnych.

Ala podkreślił, że Turcja nie pozwoli, by krajowi zagrażały ugrupowania rebelianckie. Zastrzegł, że zagrożenie pochodzi nie tylko od dżihadystycznego Państwa Islamskiego, ale także innych "organizacji terrorystycznych".

10:21

Trzej tureccy żołnierze zostali ranni w napaści zbrojnej na ich wojskowy pojazd w pobliżu kurortu Antalya w południowo-zachodniej Turcji - powiadomiła turecka agencja prasowa Dogan. Na razie nie wiadomo, kto stoi za atakiem. Doszło do niego w regionie Beldibi na zachód od Antalyi na śródziemnomorskim wybrzeżu Turcji - informuje Dogan. To region pełen hoteli i turystów. 

Reuters pisze, że tureccy żołnierze i policjanci często stają się celem kurdyjskich bojowników. Zdelegalizowana w Turcji Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) wzięła na siebie odpowiedzialność za niedawny zamach samobójczy w Elazig na wschodzie Turcji, w którym zginęło trzech policjantów, a 85 zostało rannych.

10:20

Turcja spodziewa się szybkiego wyeliminowania zagrożenia ze strony Państwa Islamskiego (IS) po rozpoczęciu operacji prowadzonej ze wsparciem dowodzonej przez USA koalicji w celu wyparcia dżihadystów z przygranicznego miasta Dżarabulus w Syrii - podało MSW.

10:15

Armia turecka rozpoczęła ostrzał Dżarabulusu około godz. 4 czasu miejscowego (godz. 3 w Polsce) z położonego po tureckiej stronie granicy miasta Karkemisz. Następnie tureckie lotnictwo zbombardowało cele w samym Dżarabulusie.