Książę Harry i księżna Meghan nie powrócą do wykonywania obowiązków spoczywających na członkach brytyjskiej rodziny królewskiej. Decyzja Sussexów, o której poinformował Pałac Buckingham, pociągnie za sobą konsekwencje: jak m.in. ogłoszono, Harry’emu odebrane zostaną tytuły wojskowe.

Megxit i 12 miesięcy na zmianę decyzji

Przypomnijmy, na początku stycznia 2020 roku Harry - wnuk królowej Elżbiety II i młodszy syn następcy tronu księcia Karola - i Meghan niespodziewanie ogłosili zamiar rezygnacji z pełnienia obowiązków członków rodziny królewskiej i chęć prowadzenia bardziej prywatnego życia, a w związku z tym także zamiar samodzielnego utrzymywania się.

W ramach dokonanych wówczas uzgodnień Sussexowie przestali pełnić obowiązki z końcem marca 2020.

Ustalono jednak również, że po 12 miesiącach nastąpi ponowny przegląd ich przyszłej roli.

Harry i Meghan nie wrócą do poprzedniej roli. Książę musi zwrócić tytuły wojskowe

Teraz Pałac Buckingham ogłosił w oświadczeniu, że Harry i Meghan - którzy po Megxicie osiedli w Kalifornii, a obecnie spodziewają się drugiego dziecka - nie zmienili decyzji ws. swej roli w rodzinie królewskiej.

Pociągnęło to za sobą pewne konsekwencje.

"Książę i księżna Sussex potwierdzili Jej Królewskiej Mości, że nie powrócą do wykonywania obowiązków członków Rodziny Królewskiej" - poinformowano w oświadczeniu.

"Po rozmowach z księciem królowa potwierdziła, że rezygnacja z pracy w Rodzinie Królewskiej nie pozwala na kontynuowanie odpowiedzialności i obowiązków, które wiążą się z życiem w służbie publicznej. Honorowe nominacje wojskowe i królewskie patronaty, które posiadają książę i księżna, zostaną zwrócone Jej Królewskiej Mości, a następnie rozdzielone pomiędzy pracujących członków Rodziny Królewskiej" - zaznaczył dalej Pałac.

Na koniec w oświadczeniu podkreślono, że "choć wszyscy są zasmuceni decyzją księcia i księżnej, pozostają oni bardzo kochanymi członkami rodziny".

Harry i Meghan "pozostają oddani swym obowiązkom i służbie dla Wielkiej Brytanii"

Stanowisko samych Sussexów przekazał ich rzecznik prasowy.

"Jak dowiodła ich praca w ciągu ostatniego roku, książę i księżna Sussex pozostają oddani swym obowiązkom i służbie dla Wielkiej Brytanii i na całym świecie i niezmiennie oferują swe wsparcie dla organizacji, które reprezentowali, niezależnie od oficjalnej roli" - oświadczył przedstawiciel Harry’ego i Meghan.

Jak dodał: "Wszyscy możemy poświęcić życie służbie. Służba jest uniwersalna".

Dodajmy, że wiadomość nt. przyszłości Harry’ego i Meghan pojawiła się na kilkanaście dni przed zapowiedzianym wywiadem, jakiego Sussexowie mają udzielić amerykańskiej gwieździe talk-show Oprah Winfrey i który dla rodziny królewskiej może okazać się - jak oceniają brytyjskie media - niewygodny.