W drugim meczu Euro 2008 na stadionie w Genewie spotkały się drużyny grupy A – Portugalia i Turcja. Portugalczycy twierdzą, że przyjechali na turniej po złoto. Na razie poczynili pierwszy krok i po niezłej grze w drugiej połowie pokonali Turcję 2:0.

Drugi mecz Mistrzostw Europy rozpoczął się w znacznie wolniejszym tempie niż spotkanie Szwajcarów z Czechami. Pierwszy strzał zobaczyliśmy dopiero w 10 minucie, jednak Ronaldo pomylił się o kilka metrów. Wbrew oczekiwaniom Portugalczycy nie potrafili narzucić rywalom swojego stylu gry. Gra toczyła się główne w środku pola.

Z czasem jednak podopieczni Felipe Scolariego osiągnęli optyczną przewagę. W 17 minucie z rzutu wolnego dośrodkował Simao, a piłkę głową do bramki skierował Pele. Radość piłkarza Realu Madryt i tysięcy portugalskich fanów nie trwała jednak długo. Sędzia liniowy dopatrzył się bowiem spalonego. Powtórki pokazały, że się nie mylił. Na następną szansę bramkową trzeba było czekać aż do 37. minuty, jednak i tym razem szczęście nie uśmiechnęło się do Portugalczyków; piłka uderzona z wolnego przez Ronaldo uderzyła w słupek tureckiej bramki.

Druga połowa to zdecydowanie lepsza gra Portugalczyków. Sygnał do ataku dał w 52. min Nuno Gomes, który z całej siły huknął w słupek. Dziewięć minut później szczęście opuściło jednak Turków. Piękną, kombinacyjna akcję portugalskiej jedenastki zwieńczył obrońca Realu Madryt Pele i było 1:0. Portugalczycy poszli za ciosem i co chwila kotłowało się pod turecką bramką. Błyszczał Deco, który wraz z kolegami z linii pomocy całkowicie zdominował środek pola.

W 65 min. mogło być 2:0, jednak dośrodkowania Ronaldo nie wykorzystał Gomes. Turcy odpowiedzieli tylko jedną akcją, która mogła zakończyć się golem. W 83. minucie Nani nie upilnował Emre Asika, ten jednak z ośmiu metrów fatalnie spudłował. A już w doliczonym czasie gry Mereseiles postawił kropkę nad „i”, strzelając z bliska do siatki i przypieczętowując zwycięstwo faworytów.

Bramki: Pepe' 61 min, Raul Meirele' 90 min.

Składy:

Portugalia: 1-Ricardo; 4-Jose Bosingwa, 16-Ricardo Carvalho, 15-Pepe, 2-Paulo Ferreira; 10-Joao Moutinho, 8-Armando Petit, 20-Deco; 11-Simao Sabrosa, 7-Cristiano Ronaldo, 21-Nuno Gomes.

Turcja: 23-Volkan Demirel; 22-Hamit Altintop, 2-Servet Cetin, 4-Gokhan Zan, 3-Hakan Balta; 18-Kazim Kazim, 5-Emre Belozoglu, 7-Mehmet Aurelio; 21-Mevlut Erdinc, 17-Tuncay Sanli, 8-Nihat Kahveci.