Zaostrza się konflikt między Izraelem i Palestyńczykami. Od kilku dni miejscowe służby informują o kolejnych atakach islamskiego Hamasu i odpowiedzi izraelskiej armii. Na wielu nagraniach, które trafiły do sieci, możemy zaobserwować, jak działa izraelski system obrony przeciwrakietowej Iron Dome (Żelazna Kopuła). Zobaczcie!

Izraelska tarcza antyrakietowa Iron Dome (Żelazna Kopuła) uchodzi za jeden z najskuteczniejszych systemów obrony powietrznej na świecie. Potwierdzają to chociażby wydarzenia z ostatnich dni, kiedy dochodzi do eskalacji konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami. Jak pisze "Jerusalem Post", spośród 150 wystrzelonych w poniedziałek ze Strefy Gazy rakiet, zaledwie kilka uderzyło w Izrael. 

Niezwykłą skuteczność Iron Dome można zobaczyć na wielu filmach opublikowanych w mediach społecznościowych. 

Izraelski system obrony przeciwrakietowej Iron Dome uruchomiony został nawet podczas telewizyjnej transmisji na żywo, tuż przy stojących obok dziennikarzach. 

Czym jest Iron Dome?

Izraelski system antyrakietowy Iron Dome został uruchomiony w 2011 roku. Prace nad tarczą antyrakietową rozpoczęły się już w 2006 roku, tuż po II wojnie libijskiej. Na terytorium Izraela spadło wówczas ponad 4 tys. rakiet. 

System był wiele razy modernizowany. Obecnie jego możliwości są imponujące: nie tylko przechwytuje i niszczy rakiety czy pociski artyleryjskie, ale może również m.in. zwalczać samoloty, śmigłowce i pociski manewrujące. Tarcza działa niezależnie od pory dnia i pogody, a do tego może zwalczać kilka celów jednocześnie. 

Eskalacja konfliktu od poniedziałku

Konflikt między Izraelem a Palestyńczykami zaostrzył się. Według izraelskiej armii od poniedziałku ze Strefy Gazy wystrzelono na Izrael łącznie ponad 800 rakiet, natomiast izraelskie samoloty zaatakowały około 500 celów w palestyńskiej enklawie, m.in. centra wywiadowcze i stanowiska wyrzutni rakiet. W Strefie Gazy zginęło 35 osób, a w Izraelu - pięć.

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.