Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palma jest kataklizmem naturalnym, który doprowadził do największych strat w historii Hiszpanii. Władze regionu szacują je wstępnie na ponad 840 mln euro.

Wartość szkód wyrządzonych przez Cumbre Vieja, jak podał portal Voz Populi, została określona na grudniowym sprawozdaniu komisji działającej w ramach rządu wspólnoty autonomicznej Wysp Kanaryjskich. 

Portal wskazał, że w listopadzie rząd hiszpańskiego archipelagu szacował straty spowodowane przez wulkan na ponad 900 mln euro, ale zaznaczył, że z biegiem czasu wysokość szkód została oceniona precyzyjniej i obniżona. Ostatecznie są szacowane na 842 mln euro.W najbliższych tygodniach na La Palmie prowadzona będzie dalsza ocena strat spowodowanych przez wulkan, który 19 września wszedł w fazę erupcji. W precyzyjnym określeniu szkód może pomóc wygaśnięcie aktywności Cumbre Vieja, które nastąpiło w poniedziałek.

Wulkanolodzy z hiszpańskiego Krajowego Instytutu Geograficznego (IGN) zapowiedzieli, że uznają Cumbre Vieja za wygasły wulkan, jeśli do 25 grudnia nie wznowi on swojej aktywności.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, że do sobotniego popołudnia potwierdzono zniszczenie na La Palmie w efekcie erupcji wulkanu 1304 budynków mieszkalnych, a także zalanie lawą 360 hektarów pól uprawnych. Kataklizm zmusił do opuszczenia swoich domów ponad 7 tys. osób.