Donald Trump "nie zamierza nadawać obywatelstwa" młodym imigrantom, którzy przebywają na terytorium Stanów Zjednoczonych nielegalnie. "Nie zamierzamy ogłaszać amnestii" - oświadczył amerykański prezydent w rozmowie z dziennikarzami po przybyciu do Fort Myers na południu Florydy, gdzie ma zapoznać się z rozmiarami zniszczeń po przejściu huraganu Irma.

Wcześniej, przed odlotem z Waszyngtonu, Trump ponownie zaprzeczył, jakoby w trakcie środowego roboczego obiadu w Białym Domu z przywódcami demokratów w Kongresie osiągnął porozumienie ws. przedłużenia programu DACA, chroniącego młodych imigrantów.

Uchwalony za rządów Baracka Obamy program DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) chroni przed deportacją tzw. dreamersów, czyli osoby, które dostały się do USA nielegalnie jako dzieci wraz ze swymi rodzicami. Liczbę dreamersów ocenia się na 800 tysięcy.

Donald Trump zdecydował w ostatnim czasie o wycofaniu programu i dał Kongresowi 6 miesięcy na uchwalenie ustawy zastępującej DACA.

Po środowym obiedzie roboczym w Białym Domu przywódca mniejszości demokratycznej w Senacie Chuck Schumer i liderka mniejszości demokratycznej w Senacie Nancy Pelosi ogłosili jednak, że w trakcie rozmów uzgodniono kontynuowanie programu. Trump miał również obiecać, że mur na granicy z Meksykiem "pojawi się później".

W czwartek amerykański prezydent zaprzeczył tym twierdzeniom.

Pracujemy nad planem zapewniającym intensywne kontrole graniczne. Pracujemy nad planem dotyczącym DACA. Ludzie chcą, by to zrealizowano. Uważam, że jesteśmy tego bardzo bliscy, ale musimy mieć wzmocnione bezpieczeństwo na granicy - oświadczył.

Po przybyciu na Florydę Trump oświadczył natomiast, że ewentualne uzgodnienie przez obie partie w Kongresie przyszłości DACA nie może być wiązane z kwestią budowy muru na granicy z Meksykiem.

Musimy dojść do porozumienia, że obojętnie, czy zostanie to wprowadzone do budżetu, czy też do jakiegoś innego rozwiązania finansowego w najbliższym czasie, fundusze na mur się znajdą. W przeciwnym razie niczego nie zdziałamy - podkreślił.

(e)